A közszférában dolgozó nagyjából 650 ezer ember lépett sztrájkba csütörtökön Tunéziában - írja a Reuters. A 11 milliós népességű országban ez nem csekély szám: országszerte zárva tartanak iskolák, egyetemek, önkormányzatok, és a kórházak is csak a feltétlenül szükséges stábbal működnek.
A béremelést követelő sztrájkot - aminél aligha volt nagyobb az elmúlt öt évben - az ország legnagyobb szakszervezete, az UGTT szervezte, és több ezer tüntető is támogatja.
A megmozdulás előzménye a Youssef Chahed miniszterelnök által, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nyomására bevezetett neoliberális gazdasági reformok. Ezek célja az ország költségvetési hiányának a 2017-es, a GDP 6,2 százalékát kitevő szintről 4,9 százalékra csökkentése idén.
A népszerűtlen reformokat az állami vállalatok alkalmazottjai és a közszféra dolgozói szenvedik meg leginkább. Egy tüntető tanár például arról panaszkodott a Reutersnek: nemhogy hiteleinek törlesztésére, de még fia iskolázására és ételre sincs pénze, minthogy fizetése nagyjából 87 ezer forintot tesz ki.
A közszféra fizetései jelenleg a tunéziai GDP 15,5 százalékát viszik el; ezt 2020-ra 12,5 százalékra csökkentené a kormány. Első ránézésre még nem is tűnik drámainak a helyzet, minthogy a szféra bértömege a 2010-es 7,6 milliárd dinár kétszerese, 16 milliárd dinár a 2018-as évben. Ám az infláció miatt a fizetések reálértéke rohamosan csökken: 2014-hez képest 40 értékük százalékát vesztették el. Ez a folyamat vezetett oda, hogy 2016-ban 2,8 milliárd dolláros IMF hitelhez folyamodott az ország.
Tunézia gazdasága a 2011-es, az akkori autokrata rezsim ellen felkelést követő demokratikus fordulat óta nem tudott egyenesbe állni.