;

Komlóska;

- Közmunkásokra varr a híres magyar tervező

Egyedülálló megállapodást kötött a zempléni kis falu Herczeg Zoltán divatguruval.

A magyar aprófalvakat gyakorlatilag sorsukra hagyták, az elvándorlás erősödik, a lakosság idősödik. Nincsenek sokkal jobb helyzetben a magyar design-cégek sem, főképp azután, hogy a divatipar fejlesztése is állami irányítást kapott: aki nem igazodik a "Nemzeti Együttműködés Rendszeréhez", kimarad a jóból.

Ebben a helyzetben kapaszkodott össze egy kis zempléni falu és az ország egyik leghíresebb divattervező fenegyereke: Köteles László Komlóska polgármestere és Herczeg Zoltán design-guru ma írja alá Budapesten azt a stratégiai megállapodást, amely egymás termékeinek népszerűsítéséről és ezek megvásárlásáról szól.

- Egy olyan világban, amilyenben most élünk, a normális, tisztességes és lelkiismeretes embereknek meg kell egymást találniuk, mert csak egymás hátának támaszkodva, egymást védve és segítve, egyfajta véd és dacszövetséget kötve tudunk szembeszállni a ránk erőltetett rendszerrel – mondja Köteles László. Szavai szerint a nagy tettek helyett apró, de következetes lépések vezetnek majd el oda, hogy a világ megváltozik, s a butaság, a mutyi és a korrupció helyett a tehetség, a tudás és a becsület veszi át újra a hatalmat. Komlóska ilyen lépésnek szánja az együttműködést Herczeg Zoltánnal.

- Nekem, polgármesterként számos rendezvényen meg kell jelennem, az ilyen alkalmakra pedig természetesen öltönyt és inget veszek fel. Ha ezeket nem a nemzetközi divatcégek valamelyik pláza-beli butikjában veszem meg – természetesen a saját pénzemből -, hanem egy magyar divattervezőtől, akkor magyar munkahelyeket védek meg, s nekem is jó érzés egy általam személyesen ismert tervező ruháját viselni. Ráadásul fajlagosan nem is kerül többe, mint egy nemzetközi brand egy-egy darabja – mondja a falu vezetője. Pályázati forrásnak köszönhetően hamarosan a helyi népdalkör tagjai is Herczeg-modelleket viselnek, s nem csak a fellépő, hanem az utazóruhájukat is ő kreálja. De szó van arról, hogy neki köszönhetően akár a közmunkások is új uniformist kaphatnak Komlóskán, s az önkormányzati dolgozókat is ösztönöznék arra, hogy a magyar designer darabjait viseljék.

S hogy mit ad cserébe Herczeg Zoltán? - A nevemet, a híremet, a hitelességemet, s azt a reklámerőt, amit úgynevezett celebként képviselek – válaszolta lapunknak a divattervező. A zempléni faluban számos helyi terméket is előállítanak, a szörpöktől a gyümölcsleveken, a lekvárokon át a kecskesajtig – ő ezekre is vevő lesz, s barátait, követőit is arra buzdítja, hogy ezektől a helyi termelőktől vásároljanak élelmiszert. - A kormány milliárdokat ad támogatásként multinacionális cégeknek, amelyek erre nincsenek rászorulva, miközben a magyar termelőket vagy a kis cégeket nem ösztönzi, nem segíti. Nincs más választásunk, nekünk kell ezt helyette megtenni – mondja. Szavai szerint a komlóskai megállapodás csak az első lépés, amelyet később újak követhetnek. Ha valaki tudatos vásárló és fogyasztó, annak nem kérdés, hogy inkább egy falusi termelőtől veszi meg a kolbászt vagy a jó minőségű húst, mintsem a multik polcain. Köteles László hozzáfűzi: az igazi „paradicsomi állapot” akkor következne be, ha a hipermarketek is beszállnának ebbe a fajta társadalmi összefogásba, s akár a környékükön lévő helyi termelők áruit is odaengednék a polcaikra.

A megállapodás szerint a komlóskai kezdeményezés jó példa a a városi és a falusi emberek békés összefogására, amely egy gazdasági felemelkedés alapja lehet. Ez most egy polgármesteri ingben, egy népdalkörös szoknyában vagy egy közmunkás kantáros nadrágjában és a helyi termékek népszerűsítésében ölt testet. De kimondva kimondatlanul azt is üzeni: van élet a NER-en túl, csak meg kell keresni a kerülőutakat.

Nyolc éven belül ötödszörre írja át az Orbán-kormány a köztisztviselők életét alapjaiban befolyásoló szabályokat.