A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) megbízásából a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Intézet országos, reprezentatív felmérést készített a gyógyszerészek körében 2018. augusztusban és októberben. A kutatással arra keresték a választ, hogy gyógyszerészek szerint a jelenlegi működési feltételek mellett fenntarthatók-e a patikák.
Az átlagos hazai gyógyszertár havonta nettó 20-25 millió forintnyi forgalmat bonyolít, és átlagosan kilenc- tíz munkatársa van. A válaszokból szerint azonban hosszabb távon ronthatják a gyógyszertárak fenntarthatóságát a munkaerőhiány, a forgalom aránya, a nehezen követhető jogszabály változások, a készletezés. Már most is a patikák fele küszködik munkaerő hiánnyal. Szabad szakemberből illetve, ha a tulajdonosok egy része ha fel is tudna venni valakit, bizonytalan, hogy patikája jövedelméből finanszírozhatók-e a várható bérköltségek; a kisebb bevételű üzletek vezetőinek pedig nincs is szabad forrása új munkatársra.
A gyógyszerészek szerint jobb is lehetne patikáik jövedelmezősége, ha a támogatott és a nem támogatott gyógyszerek mellett forgalmazhatnának például az egészségmegőrzéshez szükséges szereket, vagy a speciális étrendekhez hipoallergén, glutén- és laktózmentes élelmiszereket. Erre korábban volt lehetőségük, de egy uniós szabály miatt ez megszűnt. Ahhoz, hogy a jövőben tarthassanak a patikákban tápszereket, különleges élelmiszereket a kormányzatnak kellene egy új keretrendszert teremtenie. A HGYSZ szakmai igazgatója Marjai Tamás, mint azt a Népszavának elmondta: ezt már írásban is jelezték a szaktárcának.