A hang sok mindenről árulkodhat: a beszélő testméretről, fizikai erejéről, gazdája termékenységi mutatójáról, vonzerejéről, de még arról is, hajlamos-e hűtlenkedésre. Az evolúciós pszichológusok között népszerű elmélet, hogy a „macsók”, a domináns férfiak nem annyira apáskodók és általában kevesebbet törődnek gyerekeikkel, unokáikkal, mint kevésbé férfias társaik.
Mégis, a nők – különösen peteérés idején – jobban vonzódnak a mély hangú, férfias hangon megszólaló partnerekhez. Ez azért lehet, mert a tőlük genetikailag egészségesebb gyermekeik születhetnek. Fiú gyerekük, unokájuk hosszabb életű lehet, a több tesztoszteronnak és a kevesebb stresszhormonnak köszönhetően.
Ugyanakkor a mélyebb hangú férfiakról az is a nők véleménye, hogy könnyebben hűtlenkednek, kevésbé lehet bennük bízni, ezért inkább rövidebb tartalmú kapcsolatokat alakítanak ki velük, mint hosszabbakat. A szoptató, éppen gyermekeket nevelő nők éppen ezért a magasabb hangú férfiakat részesítették előnyben. Vagyis a nők képesek arra, hogy kifigyeljenek valamit hangban, ami arról informálja őket, mennyire hűséges a férfi, illetve általában mennyire megbízható, ami befolyásolhatja viselkedésüket, aszerint hogy hosszútávú partnert szeretnének, vagy éppen jó géneket.
A kérdés tehát az, valóban elárulja-e a hangunk, hogy hűtlenek vagyunk? Amerikai kutatók tanulmánya szerint, igen. A kísérletben résztvevőknek különböző hangokat játszottak le felvételről, semmilyen információt sem közölve róluk. Ezután a résztvevőknek osztályozniuk kellett őket aszerint, mennyire gondolják hűtlenkedésre hajlamosnak gazdáikat. Érdekes módon, a nők jobban teljesítettek a feladatban.
A hangokat hasonló hangmagasságú és hasonlóan vonzó külsejű emberektől válogatták, akiknek testméreteik is azonosak voltak, így ezek nem befolyásolhatták az eredményt. A szexuális esettörténetük is megegyezett, leszámítva hűtlenkedéseiket. Mindezek azonban azt is jelentik, a kutatóknak még nincs elképzelésük, mik azok a jelek, ami alapján a hűtlenkedők leleplezhetők. A férfiak is jók azonban abban, hogy felismerjék, a nők a termékeny napjaikban vannak, leginkább a peteérés idején mert ilyenkor a hangjuk megváltozik, ami azért fontos, mert ennek más – látható – jelét nem adják. Azt is megtudhatjuk valakinek a hangjából, érdekeljük- e őt. Egy kísérletből az derült ki, a férfiak hangja mélyebb lesz, és dinamikusabb, ha olyan nőhöz beszélnek, aki érdekli őket, így azok el tudják dönteni, olyannal beszélgetnek-e, aki vonzódik hozzájuk. Vagyis a hang beszéden túli jellemzői fontos szerepet játszanak annak eldöntésében, kivel érdemes eltöltenünk az időnket, vagy kit kell elkerülnünk.