áramszünet;támogatások;Összeomlás;energiatámogatás;

- Zavaros áramszünet-magyarázattal odázta el a hűtő- és mosogépcsere-pályázatot a kormányzat

Beadási lehetőség helyett áramzavarokkal kapcsolatos, ködös üzenetek fogadták az energiatámogatási honlapon a jelentkezni próbáló közép-magyarországiakat. Szerdán új kör.

Meglepő üzenet fogadta az állami hűtő- és mosógépcsere-támogatást lebonyolító állami NFSI honlapján azokat, akik élni kívántak a közép-magyarországiak – így a fővárosiak – számára eredetileg ma 10 és 14 óra közötti idősávban meghirdetett lehetőséggel. Eszerint a „Mai napon az ELMŰ-ÉMÁSZ karbantartási munkálatai miatt áramszünet lesz, ezért a közép-magyarországi régió lakosai részére a pályázatbeadás egy későbbi időpontban lesz lehetséges. Együttműködésüket köszönjük!”

Röviddel 11 óra után az NFSI-t felügyelő Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) már módosított magyarázattal jelentkezett. Eszerint „Technikai okok miatt megváltozik az Otthon Melege Program utolsó fordulójának időpontja. A közép-magyarországi régióban a korábban tervezett, november 19. 10-14 órai pályázati időpont helyett egy későbbi időpontban pályázhatnak a Budapesten és Pest megyében élők. A változás oka, hogy a közép-magyarországi régióban a mai napon is áramszünettel járó karbantartási munkálatokat végez az ELMŰ-ÉMÁSZ. Így vannak olyan területei a régiónak, ahol az adott időszakban a pályázók nem tudják használni számítógépeiket. A pályázatbeadás ezért egy későbbi időpontban lesz, hogy senkit ne érjen hátrány. A pályázatbenyújtás új időpontja 2018. november 21. 16.30 – 20.30.” Hamar a honlapon közzétett szöveg is hasonlóra változott.

Az Elmű-ÉMÁSZ ellátási területén rendszeresen hajt végre karbantartásokat – tájékoztatta az ügy kapcsán lapunkat Boross Norbert szóvivő. Ez rendszerint néhány utcát érint. A mai napon se történt a közép-magyarországi térségben kiemelt, nagyobb területet érintő karbantartás, éppígy jelentős üzemzavarról se értesültek. Kérdésünkre visszaigazolta: november 9-én, amikor az NFSI 10 és 14 óra között Észak-Magyarország lakossága számára biztosította a jelentkezés lehetőségét, az ÉMÁSZ szintén végzett a területen szokásosnak mondható karbantartásokat.

Az áramszolgáltató eme munkálatokról az érintett háztartásokat legkésőbb azok megkezdése előtt 15 nappal kiértesíti, így lehetőséget biztosítva a felkészülésre. (Igény esetén térítés ellenében aggregátorokat is rendelkezésre bocsátanak.) Az ügy kapcsán a társaság előzetesen semminemű megkeresést nem kapott az NFSI-től – szögezte le. November 21-én 16 óra 30 perc, vagyis munkaidő után viszont már valóban jóval kevesebb eséllyel zajlanak a társaság ellátási területén előre ütemezett karbantartási műveletek – valószínűsítette Boross Norbert.

A helyzet jelenleg teljesen érthetetlen. Míg az első közleményből arra lehetett következtetni, hogy az áramkarbantartás magát az NFSI-t (ügyvitelét, szerverei működését) akadályozza, a második szerint már azért aggódnak, mert az érintett térség hárommillió lakosából néhány száznál – előre ismert módon – nincs áram. (Ebből a szempontból az NFSI eredeti közleményéből az a téves következtetés is levonható lenne, hogy karbantartás miatt az egész térség sötétségbe borult, ami szintén nem felel meg a valóságnak.) A pályázatbeadási honlapon cikkünk írásakor csak a közlemény volt olvasható, se továbblépési lehetőséget, se elérhetőségeket, se pályázati dokumentumokat nem kínálnak fel. Kísérleteinkre a Google memóriából kibányászott, eredeti honlapon szereplő hat ügyfélszolgálati telefonszám mindegyike foglaltat jelzett. Azóta eme adatokat visszahelyezték a kezdőlapra. Feszítő kérdés, hogy vajon hány lehetséges jelentkező szenvedett tényleges hátrányt az - előre tudható - áramszünet miatt ahhoz a kárhoz képest, ami a váratlan lépéssel a beadást tervezőket érte.

  

Tisztázó jellegű kérdéseinkkel írásban kerestük úgy az NFSI-t, mint az ITM-et; esetleges válaszukról szintén tájékoztatjuk olvasóinkat.

Mindazonáltal az eddigi jelekből erőteljesen valószínűsíthető, hogy a kiírt magyarázat nem fedi a halasztás valós okait. Így az pusztán az Orbán-kabinet egy újabb kommunikációs kamuja.

Nem ez az első eset, hogy Fidesz-KDNP-kormányzás alatt az energiatámogatási rendszer összeomlik. 2014 októberében a kazán-, nyílászáró- és hűtőcsere-pályázat se indult el az ígért időpontban . Akkori – valósnak bizonyult – hivatkozásuk szerint informatikai rendszerük nem bírt a jelentkezők rohamával. Kétségtelen: szakértők szerint a térségenként felkínált néhány százmillió forint támogatási keret rendkívül lényegében csak jelzésértékű a lakosság tényleges igényeihez képest. Ennek nyomán a biztosított összeget rendszerint néhány óra alatt lejegyzik. Nagy valószínűséggel a szerverösszeomlásokra vezethető vissza az az akkor született döntés is, hogy az egész ország helyett térségenként nyitják meg az online lehetőséget. (Azt viszont, hogy a beadási ablak az érdeklődők számára tényleg csak néhány órán át áll nyitva, most szentesítették először.) Bár akkor felelősöket nem neveztek meg – a galibát sokak egy fontos pozícióba ültetett rokon rossz döntéseire vezették vissza -, a lebonyolítást az állami ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-től az e célra alapított állami NFSI vette át. Az elmúlt évek során a pályáztatás ebből a szempontból - egy 2015-ös "hálózati üzemzavart leszámítva - nyugodt mederben zajlott. (Szakértők szerint nagy számú, egyidejű online megkeresés kezelése az informatika világában régóta megoldott.) Míg a jelentkezési ablakot korábban hajnali 0 órától nyitották meg, két éve átálltak a reggel 8-ra. Az értelemszerűen ekkor induló áramhálózati karbantartások mindeddig mégse merültek fel a pályáztatást akadályozó tényezőként.

Az Orbán-kormány parlamenti választások utáni átszabása jelentős törést hozott a tavalyra egyre inkább felfutó, vissza nem térítendő lakossági energiahatékonysági támogatások terén. Így az új fenntarthatósági államtitkár, Weingartner Balázs csak október közepén hirdette meg a tavalyi háztartásinagygépcsere-pályázat folytatását, vagyis a keret kétmilliárd forintos feltöltését. Eszerint az állam a listából kiválasztott hűtő, fagyasztó vagy mosógép árából annak energiahatékonysági mutatói alapján 25-45 ezer forintot térít meg. A jelentkezéseket a hét térség érdeklődői szokás szerint november 5-től mostanáig más-más napokon adhatták fel, rendre 10 és 14 óra között. A messze legnagyobbnak számító, ezúttal összesen 612 millió forintra érdemesült közép-magyarországi térséget ezúttal utolsóra hagyták. A korábban illetékes nemzeti fejlesztési tárcától eltérően az ITM mindeddig nem adott ki közleményt a jelentkezők térségenkénti számáról és a beadott igényekről.

Még mindig olcsóbban lehet lakást vagy házat bérelni a fővárosi agglomerációban, mint a belső kerületekben, ám a különbség egyre csökken.