A cseh fővárosban legalább 20 ezren vettek részt azon a tüntetésen, amelyen Andrej Babis hivatalban lévő miniszterelnök lemondását követelték. A résztvevők szerint a kormányfőnek haladéktalanul távoznia kell a hatalomból, miután a napokban új vádakkal illették.
A tüntetést a bársonyos forradalom 29. évfordulójára időzítették. Babist uniós támogatások illegális felvételével, illetve azzal vádolják, hogy 1989 előtt együttműködött a hírhedt csehszlovák állambiztonsági szolgálattal, az StB-vel.
A Babis elleni megmozdulások háttérben az uniós támogatásokkal való visszaélés áll. Babissal szemben már tavaly nyomozás indult amiatt, hogy a gyanú szerint jogtalanul vett fel 50 millió koronás (580 millió forint) támogatást Gólyafészek nevű szabadidőközpontjához. Babis eddig minden vádat tagadott, múlt héten azonban robbant a bomba. Egyik fia ugyanis azt közölte egy tévéstábbal, 2016-ban azért vitték akarata ellenére a Krím félszigetre, hogy ne tanúskodhasson az apja ellen. Az ifjabb Andrej Babis jelenleg Svájcban él. Apja erre azt állította, fia mentális betegséggel küzd, 2015 óta skizofréniával kezelik, s szó sincs arról, hogy arra kényszerítették volna, távozzék külföldre.
Az új vádak napvilágra kerülése után az ellenzéki pártok bizalmi szavazást kezdeményeztek a kormányfővel szemben. Ezt várhatóan november 23-án tartják meg. Megfigyelők azonban valószínűbbnek tartják, hogy a kezdeményezés elbukik. A kormány kisebbik pártja, a szociáldemokraták ugyanis igen sokat veszítenének azzal, ha a miniszterelnökkel szemben voksolnának. Akadnak olyan felmérések, amelyek szerint az sem biztos, hogy egy előrehozott választás esetén átlépnék a bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt. Ráadásul a szélsőjobboldali SPD jelezte, ja a szociáldemokraták felhagynának a kabinet támogatásával, szívesen segítenék kívülről a kabinet munkáját, ami egyfajta horror forgatókönyvvel érne fel az Európai Unió jövője szempontjából.
Bár Babis váltig hangoztatja, nem hajlandó visszalépni, meglehetősen kellemetlenül érintette, hogy saját fia erősítette meg azt a tényt, amely szerint illegálisan vett fel uniós támogatásokat. Aligha véletlen, hogy a kormányfő meglehetősen szokatlan időpontban, szombatra virradó éjjel helyezett el koszorút a nemzeti emlékhelyen a bársonyos forradalom évfordulója alkalmából. Az 1989. november 17-én kezdődött tüntetéshullám nyomán bukott meg az akkori kommunista hatalom. Ez a nap 2000 óta ünnep Csehországban.