Legutóbb október 26-án a CEU épülete előtt tüntettek, akkor Fekete-Győr András Momentum-elnök bejelentette: ha a kormány továbbra sem hajlandó aláírni az egyetem magyarországi működését garantáló államközi megállapodást, november 16-án, „félidőben” ismét utcára vonulnak.
A CEU vezetése ugyanis december 1-ig adott időt a magyar kormánynak, hogy betartsa saját törvényeit és aláírja azt a megállapodást az egyetem székhelyállamával, New York állammal, amely már egy éve az asztalon hever, és amely kimondja: a CEU minden feltételt teljesített, amit a magyar felsőoktatási törvény tavaly áprilisi módosítása előír. Ha a megállapodás nem kerül aláírásra, a CEU kénytelen lesz Bécsben folytatni amerikai akkreditációjú képzéseit.
A mai demonstrációra este fél hétkor, az Egyetem téren kerül sor.
Tegnap Brüsszelben is megmozdulást szervezett a Momentum helyi szervezete, a ma este pedig Berlinben, Münchenben, Hágában, Párizsban, Londonban, és Koppenhágában is demonstrációkra lehet számítani.
A CEU diákjai pedig november 24-ére, délután két órára szerveznek tüntetést a Fővám térre. Ők is arra szólították fel a kormányt, írja alá végre a megállapodást New York állammal, továbbá szüntessen be minden felsőoktatási és kutatási cenzúrát, biztosítson minőségi, hozzáférhető, független és megfelelően finanszírozott oktatást és kutatási lehetőséget.
A héten támogatásáról biztosította az egyetemet a több mint 60 tagú, korábbi vezető amerikai kormányzati tisztségviselőkből, nemzetbiztonsági szakértőkből és tudósokból álló kétpárti Transzatlanti Demokrácia Munkacsoport is. Mint írták, véleményük szerint a CEU működését és akadémiai szabadságát sújtó fenyegetés egyúttal az amerikai-magyar kapcsolatokat is veszélyezteti.
A fideszes Navracsics Tibor – aki az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa – is úgy nyilatkozott a napokban az RTL Klub híradójának: azt szeretné, ha a CEU Budapesten, rendezett körülmények között tudná folytatni működését.