tüntetés;CEU;

- Félidő – A CEU-megállapodás aláírásáért tüntetnek

Ma este újból a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) melletti kiállásra hívja az embereket a Momentum Mozgalom, a szervezők ismét több ezer résztvevőt várnak.

Legutóbb október 26-án a CEU épülete előtt tüntettek, akkor Fekete-Győr András Momentum-elnök bejelentette: ha a kormány továbbra sem hajlandó aláírni az egyetem magyarországi működését garantáló államközi megállapodást, november 16-án, „félidőben” ismét utcára vonulnak.

A CEU vezetése ugyanis december 1-ig adott időt a magyar kormánynak, hogy betartsa saját törvényeit és aláírja azt a megállapodást az egyetem székhelyállamával, New York állammal, amely már egy éve az asztalon hever, és amely kimondja: a CEU minden feltételt teljesített, amit a magyar felsőoktatási törvény tavaly áprilisi módosítása előír. Ha a megállapodás nem kerül aláírásra, a CEU kénytelen lesz Bécsben folytatni amerikai akkreditációjú képzéseit.

A mai demonstrációra este fél hétkor, az Egyetem téren kerül sor. 

„December 1-ig van ideje Orbán Viktornak, hogy elvegye a korrupt kezét az egyetemről. December 1-ig van ideje a tudásszerető magyaroknak, hogy megvédjék azt, ami az övék. December 1-ig van időnk arra, hogy megmutassuk: nem hagyjuk a CEU-t!”– olvasható az esemény beharangozójában.

Tegnap Brüsszelben is megmozdulást szervezett a Momentum helyi szervezete, a ma este pedig Berlinben, Münchenben, Hágában, Párizsban, Londonban, és Koppenhágában is demonstrációkra lehet számítani.

A CEU diákjai pedig november 24-ére, délután két órára szerveznek tüntetést a Fővám térre. Ők is arra szólították fel a kormányt, írja alá végre a megállapodást New York állammal, továbbá szüntessen be minden felsőoktatási és kutatási cenzúrát, biztosítson minőségi, hozzáférhető, független és megfelelően finanszírozott oktatást és kutatási lehetőséget.

"Küldjünk egy határozott és egységes üzenetet Magyarország kormányának: nem nézzük tovább tétlenül az akadémiai szabadságot ért támadásokat!"- írták.

A héten támogatásáról biztosította az egyetemet a több mint 60 tagú, korábbi vezető amerikai kormányzati tisztségviselőkből, nemzetbiztonsági szakértőkből és tudósokból álló kétpárti Transzatlanti Demokrácia Munkacsoport is. Mint írták, véleményük szerint a CEU működését és akadémiai szabadságát sújtó fenyegetés egyúttal az amerikai-magyar kapcsolatokat is veszélyezteti.

A fideszes Navracsics Tibor – aki az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa – is úgy nyilatkozott a napokban az RTL Klub híradójának: azt szeretné, ha a CEU Budapesten, rendezett körülmények között tudná folytatni működését.

Belegázolhatnak a jogaikba, cserébe szinte semmit nem kapnak a rendvédelmi alkalmazottak. A kormány nekik is gyártott egy gyors törvényt, amiről ma délután tárgyalnak a Miniszterelnökségen.