Háttér Társaság a Melegekért;LMBTQ-közösség;családok éve;

Képünk illusztráció

- A szivárványos háttér már nem fért bele a Családok Évébe

A Háttér Társaság a másság elfogadásáról szervez közösségi napot, de hiába szerettek volna csatlakozni a kormány által indított családi programhoz, nem is válaszoltak levelükre.

Kibújt a megkeresések elől az Emberi Erőforrások Minisztériuma, válaszolni sem hajlandóak a Háttér Társaság megkeresésére, hogy egy, az LMBTQI-emberekről szóló nap is bekerülhessen a kormány által indított Családok Éve programba – állítja a társaság.

A szervezet november 17-én tartja második közösségi napját, ahol szülőknek és más családtagoknak segítenek majd a a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális emberek elfogadásában. Már hetekkel ezelőtt  jelezték a Családbarát Ország Nonprofit Kft.-nek, hogy az eseménnyel csatlakozna a Családok Éve programsorozathoz. A programot szervező állami cég az EMMI-nek továbbította a megkeresést. A minisztérium ugyanakkor többszöri telefonos és emailes egyeztetés után sem hozott döntést. 

„Úgy gondoljuk, hogy szándékos időhúzásról van szó” - mondta el Hauer Szilvia, a Háttér Társaság lelki egészség programvezetője. - „Azóta, hogy jeleztük csatlakozási szándékunkat, több más esemény is felkerült a Családok Éve honlapjára ugyanerre a napra. A kormányzati kampány szerint szülőnek lenni életre szóló kaland. Hisszük, hogy LMBTQI gyermeket nevelni, vagy LMBTQI személyként családot alapítani ugyanúgy életre szóló élmény, és a kormány nem tehet különbséget család és család között. Hogy erre felhívjuk a figyelmet, alternatív plakátokat készítettünk, és valószínűleg az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulunk.”

“Úgy gondoljuk, hogy szándékos időhúzásról van szó” - mondta el Hauer Szilvia, a Háttér Társaság lelki egészség programvezetője. - “Azóta, hogy jeleztük csatlakozási szándékunkat, több más esemény is felkerült a Családok Éve honlapjára ugyanerre a napra. A kormányzati kampány szerint szülőnek lenni életre szóló kaland. Hisszük, hogy LMBTQI gyermeket nevelni, vagy LMBTQI személyként családot alapítani ugyanúgy életre szóló élmény, és a kormány nem tehet különbséget család és család között. Hogy erre felhívjuk a figyelmet, alternatív plakátokat készítettünk, és valószínűleg az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulunk.”

Lapunk is megkérdezte a minisztérium sajtóosztályát, hogy mi az oka a hallgatásnak. Ha érkezik válasz, frissítjük cikkünket.

A magyarok közel fele szégyellne egy meleg családtagot

Mint a Háttér Társaság írja, felmérések szerint a magyar népesség 5-8 százalékát teszik ki az LMBTQI emberek. Az Európai Társadalmi Elemzések című reprezentatív kutatás tavaly azt állapította meg, hogy a magyarok 44 százaléka szégyellné, ha meleg vagy leszbikus lenne egy családtagja. Pontosan ugyanezt az eredményt mutatta a Budapest Pride idei felmérése is. Abból viszont az is kiderült, hogy a válaszadók 36 százaléka ugyan megpróbálná pozitívan fogadni egy családtagja bejelentését, de úgy gondolja, romlana a kapcsolatuk az elhangzottak után. 

A családon belüli elfogadás nem csak (LMBTQI) emberek életét határozza meg, hanem a családjukét is. Ráadásul a MTA Szociológiai Kutatóintézete és a Háttér Társaság kutatásai szerint közel kétszer olyan valószínűséggel voltak öngyilkossági gondolatai azon válaszadóknak, akiknek szülei rosszul fogadták a bejelentést. Ezért is indította el a Háttér Társaság azt programot , ami a szülőknek és más családtagoknak segít az elfogadásban.

A Demokratikus Koalíció (DK) embercsempészet és illegális határátlépés segítése miatt feljelenti Orbán Viktor miniszterelnököt.