Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) igazságügyi ajánlása nyomán indult nyomozás eredményeképpen az ügyészség vádat emelt három nő ellen, akik hűtőházak építésére úgy kaptak összesen 306 millió forint európai uniós és magyar állami támogatást, hogy a beruházást papíron jelentősen túlárazták, írja az ugyeszsg.hu..
A vádirat szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei céget vezetett az a nő, aki egyéni vállalkozó lányaival elhatározta: gyümölcstermesztéssel foglalkozó vállalkozásuk korszerűsítéséhez európai uniós, illetve magyar állami támogatás felhasználásával épít hűtőházat. A jogszabály szerint a támogatás csak akkor adható, ha legalább 55 százalékát kitevő önerővel rendelkezik a pályázó. Csakhogy tőkéje a két lánynak nem volt, ezért édesanyjukkal közösen úgy döntöttek, hogy az építkezés kivitelezője az anya cége lesz, és papíron jelentősen túlárazzák a beruházást, ezzel azt a látszatot keltik, hogy rendelkeznek a szükséges önerővel. Valójában kizárólag a támogatásból akarták a hűtőházakat felépíteni.
Az építkezéshez az édesanya cége alvállalkozókat vont be, akik el is végeztek minden feladatot, majd ezt a munkát az anyuka több mint kétszeres áron tovább számlázta a lányainak. Így a vádlottak a támogatási kérelmekben úgy mutatták be a beruházást, mintha az 700 millió forintba került volna, noha a tényleges bekerülési költség csupán ennek alig fele volt.
A támogatást folyósító hatóságot ilyen módon megtévesztve a vádlottak 306 millió forintot szereztek meg jogosulatlanul, melynek nagyobb része az Európai Uniótól, kisebb része a Magyar Államtól származik. A nyomozás során a két hűtőházat zár alá vette a bíróság.