;

Wikipedia;

- Egy-két "megszállott" gyakorlatilag kedve szerint írja át az egyik legfontosabb internetes enciklopédiát

A Wikipédia a világ legnépszerűbb adatbázisává vált. Megbízhatóságát azonban többen kétségbe vonják.

A 2001-ben indult internetes enciklopédia, a Wikipédia mára igazi világsikerré vált. 5,7 millió címszó segíti az érdeklődőket, s a világ 301 nyelvén érhető el. 2018-ban 18 milliárd letöltést mondhatott magáénak és 500 millióan látogatták havonta. Kutatások szerint megbízhatósága megközelíti a patinás Encyclopedia Britannicáét, ettől függetlenül sokan nem elégedettek vele. Olyannyira, hogy a a Facebook 2017-ben azt közölte, segít a felhasználóknak a Wikipédián található álhírek feltárásában. Volt ebben persze némi abszurd is, hiszen a „fake news” közlésében élenjárt a Facebook.

Manapság az európai populista pártok térnyerésének idején, amikor tudvalévő, hogy ezen tömörülések számára milyen segítséget jelentett az álhírek szándékos terjesztése, különösen kényes téma a „fake news” kérdésköre. A napokban azonban a Profil osztrák hetilap számolt be arról, a Wikipediánál tetten érhető, hogy egyesek megpróbálják megszépíteni a politikusok életrajzát, amivel megkérdőjelezik az internetes enciklopédia hitelét. Mivel azonban a szerkesztők álnéven szerepelnek, ezért sosem lehet tudni, ki próbál a politikusok kedvében járni.

Egy bizonyos Benqo nevű szerző mindenesetre kivételes szorgalommal szépíti meg a politikusok biográfiáját. Az idei esztendő eleje óta nem kevesebb, mint 1200 alkalommal módosított bizonyos bejegyzéseket. Kedvenc témája a politika. Nem nehéz azonban felfedezni, hogy e tekintetben felettébb tendenciózus bejegyzéseket tesz. Mint a Profil írta, valóságos módosítási háborúba keveredett több már szerzővel, kivált Sebastian Kurz osztrák kancellár életrajza kapcsán. Amikor a Wikipedián megjelent egy kritikus bejegyzés az Osztrák Néppárt (ÖVP) ifjú politikusáról, Benqo nem volt rest azonnal kitörölni azt. Azokat az újságírókat, akik jobboldali populizmussal vádolják az osztrák kancellárt, a Wikipédia szerzője egytől egyig nemkívánatosnak tartja. Benqo a német nyelvű Wikipédia egyik szerzője az 5200 körül. Hogy az egyes felhasználók mögött magánszemélyek, vagy bizonyos megbízást teljesítők állnak-e, ezt nem lehet tudni. A Wikipédia gyengéje ugyanis az, hogy a szerzőket nem lehet nyomon követni, ami visszaélésekre ad alkalmat cégek, politikusok részéről.

Előfordulnak azonban más súlyos hibák is, amit egyes szerkesztők rossz helyzetértékelése idéz elő. A kanadai tudósnak, Donna Stricklandnak októberben ítélték a fizikai Nobel-díjat. 55 év után ő az első nő, aki a rangos elismerésben részesül. A lézernyalábok megszelidítéséért kapott Nobelt két férfi kollégájával együtt. Amikor kiderült, hogy ő kapta az elismerést, még csak nem is volt szócikk róla. A Wikipédiát már korábban is többször érte bírálat amiatt, hogy mivel férfiak írják, a nők alulreprezentáltak a szócikkek tekintetében is, ez esetben azonban ez különösen szembeötlő volt. A brit Guardian számolt be arról, hogy Stricklandról egy ízben már majdnem született egy bejegyzés még 2018. május 23-án, az egyik moderátor azonban túl jelentéktelennek tartotta, így megakadályozta, hogy megemlékezzenek róla az internetes enciklopédiában. „A megnevezett referenciák nem igazolják, hogy méltó lenne egy bejegyzésre” – indokolt akkor az angol nyelvű kiadás moderátora. Ezzel számos újságírónak okozott nehéz feladatot, hiszen a Nobel-díjak átadásakor a Wikipédia angol kiadása szolgáltatja a legtöbb információt. A Nobel-díj odaítélése után csak 90 perccel született bejegyzés róla. Már 2014-ben is kis híján felbukkant a Wikipédián, akkor azonban plágiumra hivatkozva törölték a bejegyzést.

A 21 fiatal szerint alkotmányos jogaikat csorbítja a klímakatasztrófa, ezért a kormánynak kötelessége tenni valamit. Eddig nem sikerült jogi fogást találni érvelésükön.