Néhány nappal azután, hogy a "bürokráciacsökkentésnek" nevezett leépítések a közszférában elvezettek az állami természetvédelem – lehet, hogy jogsértő – elsorvasztásához, sorra került az örökségvédelem is - számol be az Index.hu. Mint írják, úgy tűnik,
Értesüléseik szerint kirúgták a területtel foglalkozó helyettes államtitkárság kétharmadát, közel 40 embert. Van olyan osztály, ahol ketten maradtak a már így is kezelhetetlen mennyiségű munkára, de van olyan osztály, ami teljesen megszűnt: az örökségvédelmi tudományos osztályt például felszámolták, és gyakorlatilag megszűnt a régészeti államigazgatás. A Miniszterelnökség Táncsics utcai épülete teljesen kiürül, még akiket nem menesztettek, azoknak is máshol keresnek helyet.
A műemlékvédelmet 2001-ben az első Orbán-kormány a műtárgyvédelemmel és a régészettel együtt az újonnan létrejövő Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) alá vonta, amit viszont a második Orbán-kormány megszüntetett. A feladatokat ekkor előbb megint szétaprózták, majd ismét összevonták a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ alatt, amit aztán 2016-ban szintén felszámoltak. A terület helyettes államtitkárságának a választások óta nem volt kinevezett vezetője.
A portálnak nyilatkozó szakember szerint még a törvények is az örökségvédelem rovására, a nagyberuházások segítésére vannak szabva. A feladatok azonban megmaradtak, így a szakmabeliek szerint a koncepciótlan megszüntetések után kényszerű újratervezés várható.