Olaszország;

- „Vulgáris sakálok” tiltakoztak Olaszországban

Az olasz kormány nemcsak a menekültekkel és az Európai Unióval keménykedik, hanem a médiával is. Feltevődik a kérdés, ki az olasz kormány első embere?

El a kezekkel a sajtótól!” jelszóval, a sajtószabadság védelmében vonultak utcára kedd este az olasz újságírók Rómában, Genovában, Firenzében, Perugiaban, Milánoban. Az olasz médiamunkások az ellen tiltakoztak, hogy az Ötcsillag Mozgalom (M5S) elnöke, Luigi Di Maio miniszterelnök-helyettes vulgáris sakáloknak nevezte a média képviselőit. És nem is pusztán azért, mert sértő a jelző, hanem mindenekelőtt azért, mert a római kormány halmozza az „unortodox, illiberális” döntéseket és megnyilvánulásokat, ellenségesen viszonyul a civil szférához és a sajtóhoz egyaránt, miközben egyre gyakrabban szegül szembe az Európai Unióval.

„Ha hibázunk, vállaljuk a polgárjogi és büntetőjogi bírósági eljárásokat, de nem fogadjuk el, hogy bárki megmondja miről és hogyan írjunk”, hangsúlyozta Lazzaro Pappagallo, a római újságírók szövetségének elnöke a tüntetésen elhangzott beszédében. A legtöbb felszólaló ugyanezt hangsúlyozta, hogy a kormánynak / a hatalomnak nincs joga beleszólni a média munkájába, és főképp arra nincs joga, hogy bármely tagja tagja megfenyegesse a munkáját végző újságírót. Luigi Di Maio médiaellenes szombati kirohanása annak kapcsán történt, hogy az olasz médiatermékek zöme bírálta Virginia Raggi római főpolgármester felmentését.

Róma első női főpolgármestere ellen azért folyt eljárás, mert a vád szerint hazudott a bíróságnak a város turisztikai vezetőjének kinevezésében betöltött szerepéről. (Az új turisztikai vezető Raggi egyik fontos szövetségesének testvére.) A média azt is szóvá tette, hogy a főpolgármester pártja, az Ötcsillag Mozgalom ugyan a korrupcióellenes harcot nevezi egyik legfőbb célkitűzésének, de a korrupciót csak politikai ellenfelei soraiban látja. Ha saját szabályzatát önmagára is vonatkoztatná a párt, akkor Ragginak le kellett volna mondania vagy le kellett volna őt mondatni. 

Ki irányítja Itáliát?Ha ez tetszik az uniónak, jó, ha nem tetszik, akkor is megcsinálják, növelni fogják a hiánycélt, mondta a költségvetésről dönteni hivatott kormányülésről távozóban Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter. A kormány annak ellenére nem változtat a költségvetés fő számain, hogy jelenlegi formájában kötelezettségszegési eljárást és szankciókat kockáztat Róma. Az Európai Bizottság még októberben felszólította Rómát az uniós szabályok tiszteletben tartására, a költségvetés módosítására Brüsszel által szabott határidő kedden járt le. Salvini már akkor úgy fogalmazott: ne Brüsszel diktálja, milyen költségvetése legyen Itáliának! Róma növelné a költségvetés hiányát, hogy gazdaságélénkítő lépéseket tehessen, a kormánypártok teljesíthessék kampányígéreteiket. Csakhogy, ha számításaik nem jönnek be, akkor az olasz adósság, amely jelenleg is a GDP 131 százaléka, fenntarthatatlanná válik. Olaszország az Unió harmadik legnagyobb gazdasága, összeomlása nemcsak a teljes eurózónát, hanem magát az EU-t is veszélybe sodorhatja. Olaszország miniszterelnöke Giuseppe Conte, de minden sarkalatos kérdésben elsősorban a kisebbik kormánypárt elnöke, a belügyminiszter Salvini nyilatkozik. A tavaszi választások óta ugyan a Salvini vezette Liga élre ugrott a pártok népszerűségi versenyében, de a választásokat még a Luigi di Maio vezette M5S nyerte. Olaszország első számú politikusa mégis az szélsőjobb Salvini, az ő illiberális receptje szerint kezeli Olaszország mind a migrációs, mind az EU-s kapcsolatok kérdését.  

Bejelentette lemondását Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter, egy nappal a Gázai övezetet uraló radikális iszlamista Hamásszal kedden megkötött tűzszünet után - jelentette a helyi média szerdán.