El a kezekkel a sajtótól!” jelszóval, a sajtószabadság védelmében vonultak utcára kedd este az olasz újságírók Rómában, Genovában, Firenzében, Perugiaban, Milánoban. Az olasz médiamunkások az ellen tiltakoztak, hogy az Ötcsillag Mozgalom (M5S) elnöke, Luigi Di Maio miniszterelnök-helyettes vulgáris sakáloknak nevezte a média képviselőit. És nem is pusztán azért, mert sértő a jelző, hanem mindenekelőtt azért, mert a római kormány halmozza az „unortodox, illiberális” döntéseket és megnyilvánulásokat, ellenségesen viszonyul a civil szférához és a sajtóhoz egyaránt, miközben egyre gyakrabban szegül szembe az Európai Unióval.
„Ha hibázunk, vállaljuk a polgárjogi és büntetőjogi bírósági eljárásokat, de nem fogadjuk el, hogy bárki megmondja miről és hogyan írjunk”, hangsúlyozta Lazzaro Pappagallo, a római újságírók szövetségének elnöke a tüntetésen elhangzott beszédében. A legtöbb felszólaló ugyanezt hangsúlyozta, hogy a kormánynak / a hatalomnak nincs joga beleszólni a média munkájába, és főképp arra nincs joga, hogy bármely tagja tagja megfenyegesse a munkáját végző újságírót. Luigi Di Maio médiaellenes szombati kirohanása annak kapcsán történt, hogy az olasz médiatermékek zöme bírálta Virginia Raggi római főpolgármester felmentését.
Róma első női főpolgármestere ellen azért folyt eljárás, mert a vád szerint hazudott a bíróságnak a város turisztikai vezetőjének kinevezésében betöltött szerepéről. (Az új turisztikai vezető Raggi egyik fontos szövetségesének testvére.) A média azt is szóvá tette, hogy a főpolgármester pártja, az Ötcsillag Mozgalom ugyan a korrupcióellenes harcot nevezi egyik legfőbb célkitűzésének, de a korrupciót csak politikai ellenfelei soraiban látja. Ha saját szabályzatát önmagára is vonatkoztatná a párt, akkor Ragginak le kellett volna mondania vagy le kellett volna őt mondatni.