Felmondott az SBO osztályvezető főorvosa, vele együtt a főnővér is, de állítólag mások is erre készülnek. Mostanra lett ugyanis elegük a ki nem fizetett pluszmunkából. Januárra így akár ki is ürülhet az SBO Orosházán, bár úgy tudjuk, a menedzsment szerint nincs gond, mert sorra jönnek a jelentkezők az üres helyekre - írja a portál. A lap szerint Dankó Alpár , az orosházi kórház Sürgőss égi Betegellátó Osztályának főorvosa szívzűrre hivatkozva mondott fel. Az orvos azt nyilatkozta: hogy nem kockáztat tovább, fontosabb az egészsége és a családja. A főorvos a szívzűr okairól már kevésbé készségesen beszélt, azzal próbálta elütni az okot, hogy a kórházi munka mellett mentőzik, mentőhelikopterezik, de besegít a térség orvosi ügyeletének a szervezésében is, elege lett.
A hvg.hu úgy tudja: a kórház feladatait vállalkozásban elvégzőknek járó pénzt hónapok óta nem fizeti ki az intézmény. Állítólag száz-százötven óra túlmunkáért járó összegekkel – egyeseknek százezrek, de akad, akinek egy-két millió – tartozik a kórház. Mivel ugyanis az SBO nonstop működését az alkalmazottakkal a kötelező túlórákkal együtt sem tudják biztosítani, így kénytelenek külsősöket is bevonni a sürgősségi törvényes működéséhez, amire, úgy tűnik, nincs elegendő forrás. A portál értesülései szerint a takarékoskodás jegyében a főigazgató olyan változtatásokat tervez az intézményben, amiket az ott dolgozók egy része – éppen a szigorú előírások miatt – vállalhatatlannak tart.
A főorvos és a főnővér most a felmondási idejét tölti (ők már október közepén felmondtak), de ezekben a napokban újabb vállalkozók bonthatják fel a kórházzal kötött megállapodásukat. Egyelőre minden esetre a kórház honlapján az SBO főorvosi és főnővéri állására írtak ki pályázatot.
A probléma nem egyedi. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szeptember elején - miután a Honvédkórházban 45 orvos fölbontotta az önkéntes túlmunkaszerződését, és ezzel ott is kritikussá vált a sürgősségi ellátás - beszélt arról a Népszavának, hogy bármikor, bármelyik kórházban előállhat ez a helyzet. Éger szerint már évek óta is csak a szükséges orvosok negyede dolgozik a sürgősségi osztályokon.
Kásler Miklós humán miniszter hivatalba lépése óta ígéri, hogy rendbe teszi a sürgősségi ellátást, egyebek mellett gyakran szól arról, hogy elkészült az ezzel kapcsolatos jogszabály. A gyakorlatban viszont eddig nem valósult meg semmi.