USA;gázszállítás;Krk;magyar-román gázvezeték;

- Drágábban nem kell az amerikai gáz, hiába forszírozza az Egyesült Államok

Orosz függőségünk csökkentése érdekében vegyünk drágább amerikai gázt – üzeni Trump, amit Orbán elvet.

„No” - válaszolt Rick Perry, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján a Népszava ama kérdésére, hogy a washingtoni adminisztráció akár az Egyesült Államokban termelt, hajón cseppfolyósítva szállított gáz (lng) árcsökkentésével, akár a horvát tengerparton tervezett lng-lefejtő megépítésének anyagi támogatásával kívánja-e erősíteni az ellátásunk javítása felett érzett elkötelezettségét. A magas rangú amerikai kormánytisztviselő beszédében arra figyelmeztetett, hogy egyetlen beszerzési forrás – jelesül Oroszország – kiszolgáltatottá teszi a térséget és veszélyezteti az energiabiztonságot. Ráadásul Moszkva szerinte helyzetét egy fajta kényszerítő fegyverként veti be. Ennek kapcsán emlékeztetett a 2009-es és az azóta bekövetkezett orosz gázstopokra, aminek nyomán „életek vesztek el”.

Az Egyesült Államok erősen ellenzi az orosz Uszty-Lugából a német Greifswaldig a tenger alatt épülő, Északi Áramlat 2, illetve a szintén orosz kiindulópontú Török Áramlat elnevezésű vezetékterveket is. Rick Perry olvasatában ezek célja a közép- és kelet-európai egyensúly aláásása. Ezért Magyarországot és szomszédait ezek elutasítására ösztönzik.

A kérést a magyar kormány minden jel szerint mereven elveti. Kérdésünkre a tájékoztatón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az orosz terv kapcsán úgy fogalmazott: jó, hogy Magyarország a jövőben lehetőségként számol egy új gázútvonal megjelenésével a déli határainkon. Az ehhez szükséges beruházásokat az érintett európai államok vállalják, ami részünkről alig igényel hozzájárulást. Ráadásul elvetendő kettős mércének tartja, hogy miközben a felszínen az unió oroszellenes, addig az Északi Áramlat 2-vel Európa legnagyobb, oroszokkal közös energetikai beruházását hozzák épp tető alá.

A jelek szerint az álláspontok a Krk szigetnél tervezett gázlefejtő ügyében se közeledtek. Szijjártó Péter bevezetőjében jelezte: a horvát terminálterv jelenlegi gázár-ajánlata a piaci áraknál 20 százalékkal magasabb, amit versenyképtelennek tartunk. Így e tekintetben is az USA segítségét kérjük. Bár

Magyarország teljes mértékben osztozik a több lábon állás – amerikaiak által is szorgalmazott – elvében, a horvát lng- és a Fekete-tenger román szakaszán talált gáz ideszállítása is a szomszédos államok döntéseitől függ - hangsúlyozta. Megfogalmazása szerint vannak jól hangzó tervek és politikai jószándék, de ezekkel nem lehet az ipart és a háztartásokat fűteni. (Ez a kifejezés már-már szó szerint megegyezik Gyurcsány Ferenc 2007-es szavaival, aki az akkor az USA és a Fidesz által is „elsődlegesnek” tekintett, azóta kudarcba fulladt Nabucco-gázvezetéktervet „álomnak” nevezte; ennek nyomán az akkor ellenzéki Fidesz – így Szijjártó Péter is - erőteljes politikai támadást intézett az akkori szocialista kormányfő ellen.) Ennek kapcsán Rick Perry arra szorítkozott, hogy az Egyesült Államok kormánya határozottan támogatja az lng-terminálról szóló, a horvát és a magyar fél közötti tárgyalásokat.

Ezen túlmenően – így leginkább az energiaellátás elvei tekintetében - a két fél között teljes volt az egyetértés és a sajtótájékoztató alaphangulatát is ez uralta. Az amerikai tárcavezető kormánya baráti segítőkészségét hangsúlyozta, amit Szijjártó Péter megköszönt. Ama felvetésünk kapcsán, hogy tegnap Gordon Sondland, az EU mellé rendelt amerikai nagykövet az Északi Áramlat 2 vezeték kiépítésének megakadályozása kapcsán az USA részéről lépéseket helyezett kilátásba, kérdésünkre Rick Perry az amerikai eljárások alkalmazását ajánlotta. A felek az atomenergetika kapcsán azt hangsúlyozták, hogy a tervezett paksi nukleáris blokkok orosz állami kivitelezője, a Roszatom egyik legfontosabb beszállítóvá az amerikai GE-t választotta.

A tájékoztatót követően a tárcavezető találkozott Orbán Viktorral is. Ennek során – a magyar kormány közleménye szerint – egyetértettek a hagyományok és a keresztény gyökerek fontosságában, illetve a miniszterelnök üdvözölte az energiaügyekben tett amerikai erőfeszítéseket és beruházásokat. Az ATV tudósítása szerint a republikánus politikus saját, Fed up! című könyvének dedikált példányával ajándékozta meg Orbán Viktort.

Rick Perry közép-kelet-európai körútja során Lengyelországban közös energiaügyi nyilatkozatot adott ki, a lengyel állami gázszolgáltató és az amerikai Cheniere pedig 24 éves lng-gázszállítási megállapodást kötött.

A munkaadók csak 5, a munkavállalók viszont 13-15 százalékos béremelést szeretnének jövőre. A megegyezésben kulcsfontosságú lehet az szocho-csökkentés időpontja.