;

Manchester City;Football Leaks;

A Right to Dream Academy játékosai Akrade-ben

- Modern rabszolgaság: fociakadémiák Fekete-Afrikában

Újabb köteg kompromittáló dokumentum került nyilvánosságra, ezúttal a Manchester City ghánai labdarúgó akadémiájáról derültek ki kevéssé vidám tények.

A Football Leaks 2015 óta szellőztet meg információkat a labdarúgás valóságáról, most a Manchester City ghánai utánpótlás-biztosításáról szivárogtak anyagok, amelyek a Spiegel című hamburgi hetilapban jelentek meg. 

A Manchester City 2010 óta évente több, mint egy millió eurót fektet egy futballakadémiába. A ghánai Right to Dream Academy Afrika számos országából gyűjti a tehetségeket. A klub vezetői azt remélik, hogy az akadémia kiváltságos hozzáférést biztosít a kontinens legnagyobb tehetségeihez.

A hamburgi Norddeutscher Rundfunk (regionális közszolgálati médium) októberben ellátogatott a ghánai akadémiára, ahová már egészen fiatalon bekerülnek a gyermekek. „Hiányzik a mamám” - mondta egy 10 éves kisfiú, aki azt is elárulta: akárcsak játékostársai, ő is csak hétvégén beszélhet telefonon a szüleivel. A hét folyamán minden percük be van osztva, ugyanis az 5000 kilométerrel odébb lévő szponzor elvárja az eredményeket. A gyerekek abban a reményben kerülnek az akadémiára, hogy egyszer a Manchester Cityben futballozzanak, a valóság azonban az, hogy egy bizonyos életkor fölött kikölcsönzik őket Európa jelentéktelenebb bajnokságaiba, sok esetben akaratuk ellenére.

Így járt a ghánai Divine Naah is, aki 18. életévét betöltve került át a Cityhez. „Megtaláltak Accrában, amikor az utcán játszottam. Tizenegy éves voltam, amikor csatlakoztam a Right to Dreamhez” - elevenítette fel Naah, akinek apja egy bányában dolgozott, ő pedig hivatásos labdarúgó szeretett volna lenni, hogy kitörjön a mélyszegénységből. „Senki sem hallott meg. Csak az egyike voltam a sok kikölcsönzött játékosnak. A változások kemények, mire megismertem az adott helyet, máris máshol találtam magam” - mesélte Naah, aki sok helyen rosszul érezte magát, főleg azért, mert egyes edzők nem akarták őt a csapatban látni.

„Sosem volt választásom, nagyon dühös voltam, ezek voltak életem legnehezebb pillanatai” - tette hozzá a 22 éves játékos, aki már megfordult a norvég Stromsgodsetnél, a holland Bredánál, illetve a dán Nordsjællandnál. Naah tavaly nyáron kikerült a Manchester City kötelékéből, és a belga másodosztályban, az AFC Tubize csapatában futballozik. Ugyan sokkal kevesebb pénzt keres, de legalább szabadon dönthet a sorsáról.

A Citynél ugyan elsősorban a legjobbakat keresik, az angol klub mégis játékosok tucatjait láncolja magához, mivel a kevésbé tehetséges játékosokból is pénzt lehet csinálni. A Football Leeks dokumentumai szerint a 16-20 év közötti játékosokra kockázati tőkeként tekintenek.  A City 2015-ben kiszámolta, hogy 9,6 millió fontot költött 26 olyan játékosra, akik 13 és 18 éves koruk között kerültek az együtteshez. A fiatal játékosokba fektetett összeg busásan megtérült, ugyanis a klub 13,2 milliós profitot termelt. A nigériai Kelechi Iheanacho két évet töltött Manchesterben, míg nem 2017-ben 28 millió eurót fizetett érte a Leicester City.

A Manchester City 2010 óta támogatja a ghánai akadémiát, amelynek az egyezség értelmében mindent  meg kell tennie azért, hogy a játékos az angolokhoz szerződjön. A fiatal csakis úgy igazolhat máshová, ha a szigetországiak nem tartanak igényt rá. Az akadémia vezetője, Tom Vernon ugyanakkor a Spiegelnek azt nyilatkozta, a játékosokat sosem kényszerítették, szabadon dönthettek sorsuk felől.

Ugyan a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) tett kisebb lépéseket a probléma megoldására, amíg nem születik érdemi határozat, addig a klubok nem fogják megváltoztatni üzleti modelljüket. Továbbra is több ezer gyereket fognak beíratni az akadémiákra, hogy profi futballisták legyenek, ugyanakkor az álmaik rabságában élő fiatalok Európa-szerte csupán modern rabszolgák.

Tehetetlen a FIFAAz elmúlt néhány évben a FIFA szigorú szabályokat vezetett be a kiskorúak átigazolásával kapcsolatban, a nagy kluboknak válaszul pedig változtatniuk kellett üzleti politikájukon. A Manchester City és a Dream Academy 2016-ban módosította a felek közti szerződést. Tom Vernon, az akadémia vezetője időközben a norvég Nordsjaelland elnöke lett, a csapat stadionja pedig a Right to Dream Park nevet viseli.
Az afrikai játékosok immár elsősorban a norvég klubhoz kerülnek, a futballistákat pedig csak a City beleegyezésével adhatják el, a befolyt összeg 25 százaléka is az angolokhoz kerül. „Ez az egyezség elfogadhatatlan módon korlátozza a játékosok mozgásának szabadságát” - mondta Wil van Megen, a labdarúgók érdekvédelmi világszervezetének (FIFpro) jogi főosztályvezetője. A szerződésmódosítást ráadásul egy évvel a FIFA határozata után írták alá, mindez pedig további szabálysértésekre adott lehetőséget.

A hazája labdarúgó-bajnokságát nagy előnnyel vezető, pontveszteség nélkül álló Paris-Saint Germain sikert sikerre halmoz, ám indokolt esetben megkapja a magáét a francia lapoktól.