A múlt heti kulcsfontosságúnak nevezett kormányülés után Theresa May kormányfő azt remélte, áttörés történhet, így még megvalósulhatott volna egy november végi, a megállapodást elfogadó uniós csúcs. A kormányfőnek azonban be kellett látnia: konzervatív ellenlábasai nem értenek egyet azzal, hogy az Egyesült Királyság ne befolyásolhassa, mikor hagyhatja el a 2019. március 29-i kilépést követő, úgynevezett „backstop” rendezést, az egész szigetországra vonatkozó közös átmeneti vámövezetet. Az Európai Unió elutasítja, hogy a britek kizárólagosan dönthessenek és azt szeretné, ha a határozathozatalban az Európai Bíróság is szerepet kapna, amennyiben a két fél képviselőiből felállítandó „közös bizottság” nem jutna dűlőre.
Az idő sürgetése ellenére döcögősen haladó kilépési megbeszélések miatt felerősödtek a népszavazás megismétlését sürgető hangok. A befolyásos Politico portál úgy tudja, az Európai Unió immár egy harmadik kormányfője állt ki egy új referendum mellett. A máltai Joseph Muscat és a cseh Andrej Babis után a spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez szólított fel egy újabb voks kiírására. „Ha én lennék Theresa May, biztosan az urnák elé járulnék egy második népszavazásra” – jelentette ki. Hozzátette, az „Egyesült Királyság pozitívan befolyásolta Európát”. Az Európai Unió vezetői rendszeresen kifejtették az elmúlt több mint két évben a Brexittel kapcsolatos csalódottságukat, de a tárgyalások során a huszonhetek teljes egységben léptek fel. A brit szavazópolgárok újabb megkérdezése hosszú ideig tabutémának számított a szigetországban. Theresa May kategorikusan visszautasította a lehetőséget, de ellenzéki politikusok is rendre azt hangoztatták: a nép döntött és azt nem szabad megkérdőjelezni. A spanyol kormányfő megszólalásának súlyát növeli, hogy Nagy-Britannia kilépése mind az EU-ból az országba tartó évi közel 19 millió brit turistát, mind az ott letelepedett legalább 240 ezer brit bevándorlót érinti.
A második referendumot követelő 700 ezres októberi tüntetés sokakat elgondolkoztatott, nem jött- e el egy újabb referendum ideje? Erre szólított fel múlt pénteki, tisztségéről lemondó levelében Jo Johnson közlekedési miniszter is. A bátyjával, Boris Johnsonnal ellentétben maradáspárti politikus szerint Theresa May a „csatlósság és a káosz közötti választás lehetőségét nyújtja az országnak”, így a „demokratikus megoldás az lenne, ha a lakosság mondhatná ki a végső szót”.
A Brexit mostanra minden oldalról össztűz alá került. Boris Johnson a The Daily Telegraph konzervatív napilapban megjelent hétfői publicisztikájában felszólította volt kollégáit, lázadjanak fel May koncepciója ellen. A volt külügyminiszter úgy érzi, a kormányfő „feltétel nélkül megadja magát” Brüsszel előtt ”. Nincs összhang a Munkáspárt vezetésében sem. Miközben a Der Spiegel német hetilapnak adott interjújában Jeremy Corbyn, a párt vezetője kifejtette, a Brexitet “már nem lehet leállítani”, árnyék-külügyminisztere, Emily Thornberry és kilépési szóvivője, Sir Keith Starmer másként látjuk: abban az esetben készek egy második népszavazás mellett érvelni, ha a parlament nem fogadná el a Brexitről szóló törvényjavaslatot és a kormány nem írna ki új parlamenti választást.