A munkavállalók többségének nem arra van szüksége, hogy a munkáltató adómentesen vásárolhasson számukra belépőt a sportrendezvényekre, kulturális rendezvényekre, és átvállalhassa akár a könyvtári beiratkozási díjat is. Sokuknak ennél súlyosabb gondjai vannak: nekik keveset jelent, ha a munkaadó által adómentesen megvett jegyek birtokában mehetnek focimeccsre vagy cirkuszi előadásra – mutatott rá közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) Bánki Erik, a gazdasági bizottság fideszes elnökének cafateriára vonatkozó javaslata kapcsán.
A nyáron megszavazott adócsomaggal a kormány a SZÉP-kártya különböző zsebeibe adható juttatásokon kívül lényegében az összes eddigi cafateriaelem adómentességét, illetve kedvezményes adózását eltörölte 2019-től. A héten emiatt a szakszervezetek az utcára is vonultak. A kormány látszólag visszakozott, ám valójában önmagának kedves engedményeket tett: Bánki Eriknek a tüntetés napján benyújtott javaslata nyomán sportrendezvényekre és kulturális szolgáltatásokra továbbra is lehetne adómentes juttatásként jegyet adni a dolgozóknak, továbbá a könyvtári beiratkozási díj is adómentes lehetne. A javaslatokat a gazdasági bizottság már megszavazta, a következő hetekben pedig a parlament elé kerülhet.
A szakszervezetek azonban „nem kenyeret és cirkuszt, inkább csak kenyeret akarnak” – szögezi le a MASZSZ közleménye. Az érdekvédők emlékeztetnek: a cafeteria rendszerének átalakítása kapcsán törölték egyebek mellett a munkaerő mobilitását, a családok támogatását, illetve az öngondoskodás különböző formáit célzó juttatások adómentességét. Ezek megszüntetése egyértelműen a dolgozók megtartása, az élet- és munkakörülményeik javítása, az egészségmegőrzés és a hosszú távú öngondoskodás ellen hat.
A MASZSZ szerint az iskolakezdési támogatás, a munkába járási hozzájárulás, a lakhatási támogatások adómentességének megőrzése számos család számára tényleg kenyérkérdés lehet. Emberek sokaságának alapvető probléma: tudnak-e új cipőt venni szeptemberre a gyereknek, megengedhetik-e maguknak, hogy viseljék a munkába járás vagy a lakásbérlés költségeit. A munkáltató által vállalt nyugdíjpénztári befizetések adómentességének megszüntetése pedig a gyakran hangoztatott öngondoskodás ellen hat – mutatnak rá az érdekvédők.
Számos szakszervezet képviselői azért tüntettek a héten, hogy a kormány ne számolja fel a munkáltatók által nyújtott lakáscélú támogatás, az albérleti hozzájárulás, az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések, illetve a diákhitel törlesztéséhez adható támogatás adómentességét. Mindez nagyjából 20 ezer munkáltató mintegy 2 millió dolgozója nettó jövedelmének jelentős, évente akár 80-90 ezer forintos csökkenéséhez vezet, ráadásul a szavakban fontosnak tartott társadalompolitikai célok megvalósítását veszélyezteti.
A fővárosban tüntető szakszervezeti tagok nem Bánki Erik aznap benyújtott előterjesztését várták – áll a közleményben, amely leszögezi: „ha a kormányoldal úgy gondolja, hogy ezzel beérik, a hatalom téved”. Az érdekképviseletek a számukra biztosított törvényes keretek között továbbra is készek a munkavállalók valós érdekeinek képviseletében fellépni.