;

Orbán Viktor;Bécs;CEU;Soros Alapítvány;

- Orbán szerint blöff a CEU költözése - de ő is blöffölt az egyetemről

A miniszterelnök a tájékozatlan Fidesz-szavazóknak játszott a Kossuth Rádióban, amikor a Közép-Európai Egyetem ügyéről kérdezték.

„Az emberek is keveset tudnak a Soros-egyetemről, ez nem nagy egyetem, magyar mértékkel sem, ez egy magán egyetem, 1700 körüli hallgatószámmal (…) a 80 százalékuk a külföldi lehet”

- mondta Orbán Viktor pénteken a közrádióban, amikor egyéb témák mellett a CEU helyzetéről is kérdezték. 

A miniszterelnök mondatai azért fontosak, mert rávilágítanak, hogy Orbán Viktor teljesen tisztában van a közvélemény tájékozatlanságával – és pont erre a tudatlanságra építhet, amikor csúsztatásokat fogalmaz meg az egyetem működéséről. Ilyenből a pénteki interjúban is sok volt. Orbán – aki a CEU-t egyszerűen Soros-egyetemnek nevezi, azt mondta, az intézmény 

  • „régi ügye a magyar politikának, mióta itt vannak, állandó hisztériakeltés van körülöttük”

A valóság:  CEU 1991-ben alapították, 1993 óta működik Budapesten. A  hisztériakeltésből annyit, hogy ekkoriban főként Magyar Fórum és Csurka István támadta őket – ám 1992-ben az akkor még liberálisnak számító Fidesz közleményben  kelt az egyetemet is fenntartó Soros Alapítvány védelmére, a nol.hu cikke szerint. „Megdöbbenéssel figyeljük a Soros Alapítványt és Soros György személyét az utóbbi időben ért nemtelen támadásokat. A fiatal nemzedék és a szakkollégiumi mozgalom támogatásával aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb szellemi légkör kialakulásához Magyarországon. Látva a felsőoktatás szorult helyzetét, úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szükségük lesz arra az önzetlen támogatásra, amelyet a Soros Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog. Tiltakozunk az Alapítvány politikai csatározásokba történő bevonása ellen.”

Nem mellékes, hogy a Fidesz vezető politikusai - Orbánnal az élen  – Soros-ösztöndíjakkal tanulhattak tovább, Kovács Zoltán kormányszóvivő pedig a CEU-n diplomázott.

  • Orbán arról is beszélt, hogy „a törvény tiszta beszéd, a törvényen kívüliséget pedig senkinek sem engedik.”

A valóság: 2017 márciusában az Orbán-kabinet éppen a Soros-egyetemre kihegyezve módosította a felsőoktatási törvényt úgy, hogy a külföldi fenntartású egyetemeknek anyaországukban is kell legyen akkreditált képzésük. A CEU – ami itthon törvényesen működött – több mint egyéves bürokráciai huzavona során teljesítette a feltételeket. A Bard College-dzsel együttműködve kialakítottak egy amerikai kampuszt is, amit New York állam akkreditált képzési helyként tart számon. Az Orbán-kormány által kreált feltételek teljesültek, de a kabinet még mindig húzza az időt, nem írják alá az egyetemi megállapodást. 

  • A kormányfő szerint blöff, hogy a CEU költözik, és nagy tételben merne rá fogadni, hogy fogják még őket (az egyetem munkatársait, hallgatóit) látni Budapesten.

A valóság: Ez is játék a szavakkal. A CEU rektora Michael Ignatieff bejelentette, hogy ha december végéig nem születik meg a megállapodás az egyetem jogi helyzetének rendezéséről, Bécsbe költöznek – de budapesti épületüket megtartják, mert az otthonuknak tekintik, már megkezdett képzéseik egy részét is itt folytatják tovább. Nem lesz nehéz őkez tehát később is a fővárosban látni őket. 

Az nyugdíjak inflációja jövőre túlnőhet a kormány számításain, az élelmiszerárak növekedését az idősek is megérzik majd. Ha pedig a nyugdíjasok elégedetlenek, azt az Orbán-kabinet is megérzi.