Oroszország;katona;alkalmazás;közösségi média;

A professzionális hadseregek mind korlátozzák az internethasználatot

- Az internet nem katona dolog - A törvény szigorával csapnak le az adatmegosztókra

Megtiltotta az orosz kormány a katonáinak, hogy adatokat osszanak meg magukról vagy bajtársaikról az interneten és a médiában. Az új törvény nem engedélyezi fényképek, videók, a földrajzi helyzet, vagy bármilyen más információ közzétételét. A szabályszegőkre a parancsnokuk szabhat ki büntetést.

A hivatalos indoklás szerint a szigor oka az, hogy különösen a külföldön állomásozó katonák internetes profiljai közkedvelt célpontjai a titkosszolgálatoknak és a terroristáknak, valamint az adatokat Oroszország és hadserege elleni pszichológiai és információs nyomásra használják fel. Az utóbbi némileg kissé ködös megfogalmazás arra utalhat, hogy oknyomozó újságírók korábban közösségi médiára feltöltött képek, vagy automatikusan bejelölt földrajzi helyzetek alapján bizonyították, hogy igenis harcolnak orosz katonák Kelet-Ukrajnában. Az ukrán holttestek vagy hadiszállítmányok fölött pózoló orosz harcosok képei elég egyértelműen cáfolták Moszkva narratíváját, melyben máig tagadja, hogy csapatokat vezényelt volna a szakadárok megsegítésére, mindössze annyit ismerve el, hogy önkéntesen harcolhatnak katonái Ukrajnában. Az első lebukások után a hadseregben már eddig sem tanácsolták az adatok megosztását, most azonban a javaslatból törvény is született.     

Ha nem okosan használják, az internet és különösen a közösségi média valóban veszélyes tud lenni egy katona számára, hiszen például könnyen beazonosítható lehet helyzete, személyazonossága és családja. Nem véletlen, hogy a legtöbb professzionális hadseregben már le vannak fektetve az internet használatának szabályai. Hiba azonban még így is csúszhat a rendszerbe. Idén januárig például senki nem gondolt arra, hogy a telefonokra telepíthető fitnesz programok is gondot okozhatnak, mígnem valakinek feltűnt, hogy a népszerű Strava alkalmazáson keresztül akár rendkívül érzékeny információkhoz is hozzá lehet jutni. Az alkalmazás lényege, hogy egy térképen követi a sportoló - például futó vagy biciklista - mozgását, aki így le tudja mérni a megtett távot és az idejét, aztán az adatokat nyilvánossá is teheti. Igen ám, de olyan helyeken, mint Szíria, Irak vagy Afganisztán, lényegében csak a nyugati katonák használtak Stravát, így nap mint nap lefutott köreikből szépen kirajzolódtak a katonai bázisok, útvonalaik pontos térképként világítottak. A leleplezés főleg az amerikaiakat érintette, de britek, sőt oroszok is beleestek a csapdába. 

És ez nem az egyetlen program, amely visszaélésekre ad lehetőséget. Idén nyáron újságírók egy csoportja több ezer amerikai katona adataihoz fért hozzá a nemzetközileg is elterjedt Polar nevű fitnesz alkalmazáson keresztül. Az elv itt is hasonló volt: a program nyilvánosan hozzáférhető adatbázisából kivehető volt a katonák futási útvonala. Sőt, ennél több is. Mivel a sportolók általában induláskor be, hazaéréskor kikapcsolják az alkalmazást, beazonosítható volt lakhelyük is. Az újságírók így 6500 amerikai katonát azonosítottak, többek között Irakban, Szíriában, a guantanamói támaszponton, sőt még a két Korea között húzódó demilitarizált övezet közelében is. 

Arról egyelőre nem tudni, hogy valakinek a felelőtlenül használt közösségi média vagy alkalmazások miatt esett volna baja. A Pentagon mindenesetre már januárban azt ígérte, újravizsgálják a helymeghatározásra alkalmas eszközök használatának szabályait. 

Oroszország és Irán kiváltaná a Szuezi-csatornán költséges és időigényes szállítást. Ezért észak-déli kereskedelmi és szállítási folyosót hoznának létre.