;;

CEU;Bard College;

- Segít a Bard College a magyaroknak - már megint

Az amerikai egyetem illetékes rektorhelyettese szerint abszurd állítás, hogy ne lenne a budapestiekkel közös kurzusuk.

A CEU-nak van a Bard College-dzsel közös programja. Ezt a New York államban, Annandale-on-Hudson városkában lévő magánegyetem általános rektorhelyettese, egyben a CEU New York-i képviselője, Jonathan Becker erősítette meg lapunk a múlt héten írásban feltett kérdéseire, miután a kormánypárti sajtóban ezt kétségbevonó állítások jelentek meg.

A 158 esztendeje alapított Bard College nem először siet bajba jutott magyar diákok segítségére. 1956 után 325 fiatal magyar menekültnek szervezett angol nyelvi kurzust, amelynek hallgatói közül többen végül diplomát is itt szereztek. Az akcióra annak 50. évfordulóján, 2007-ben háromnapos konferenciával emlékeztek, és a Bard másképpen is ápolja a kapcsolatot egykori magyar diákjaival. Ebben az értelemben szinte természetes, hogy a magyar kormány által vegzált CEU-nak is éppen itt nyújtottak segítő kezet.

Jonathan Becker tájékoztatása szerint a CEU és a Bard közös, a New York állam Oktatási Hivatala által akkreditált programjának tárgya az egyenlőtlenség analízise, tudományos szintje pedig úgynevezett "emelt szintű oklevél" (Advanced Certificate). Ez utóbbi azt jelenti, hogy mesterfokot elvégzett hallgatók számára szervezik, és bár nem ad külön diplomát, később felhasználható - sőt, egyes esetekben kötelező - bizonyos doktori (PhD) programokhoz. Egy diák már el is végezte a kurzust, amelynek jelenleg tizenkét hallgatója van. Ők Annandale-on-Hudsonben és Budapesten is tanulnak a CEU és a Bard College tanáraitól. Télen és tavasszal további 10-12, a BC gazdaságelméleti mesterszakán tanuló diák utazik Budapestre, hogy a CEU-n kapjon képzést. A program szintjét jól jelzi, hogy a tervek szerint a Bard College Levy Közgazdasági Intézetének elnöke, Dimitri Papadimitru volt görög pénzügyminiszter is a csoporttal tart.

A CEU-nak külön épülete van a Bard College campusán - amely a Best College Review rangsora alapján mellesleg az Egyesült Államok egyik legszebb egyetemi épületegyüttese és parkja -, ahol megfelelően felszerelt helyiségek állnak rendelkezésre az oktatásra, a távtanulásra és kutatásra, továbbá irodák a tanárok, a kutatók és az adminisztráció számára. A két egyetem közötti megállapodás alapján a CEU ezen kívül hozzáférést kapott a Bard College valamennyi létesítményéhez és kutatókat is küldhet az amerikai intézménybe. Utóbbiak a campuson laknak és a CEU épületét használják.

A CEU ezen kívül  egy New York Cityben bérelt ingatlanban mesterfokú programot is tart, amelynek tárgya a nemzetközi kapcsolatok. Ezt szintén akkreditálta az állam oktatási hivatala. A hallgatók a Bard "globalizáció és nemzetközi kapcsolatok" programja közreműködésével gyakornoki státust kapnak különböző, nagy presztízsű New York-i intézményekben, tanáraikat pedig a CEU szerződteti. Ebben a tanévben húsz diák vesz részt a programban.

Jonathan Becker szerint abszurd az az állítás, hogy a Bardnak és a CEU-nak ne lenne közös programja vagy hogy a CEU nem kínálna oktatási programokat New York államban. A félreértés, véli a rektorhelyettes, onnan eredhet, hogy a Bard és a CEU jelenleg valóban nem kínál közös mesterfokú képzést, és az sem lehetséges, hogy egy diák az Amerikában megkezdett mesterfokú tanulmányait Budapesten fejezze be. A még csak első évében járó, közös, emelt szintű oklevelet nyújtó kurzusra is csak olyan hallgatók jelentkezését fogadják el, akik párhuzamosan közgazdasági mesterprogramban vesznek részt vagy a Bardon, vagy a CEU-n. A jövőben azonban elképzelhető, hogy egyes hallgatók majd az egyik egyetemen kezdjék, és a másikon fejezzék be ezt a képzést.

Lyukra futott a kormánylapLeleplezőnek szánt cikket tett közzé a kormánylap Magyar Idők csütörtökön. Az újság egy hangfelvétel alapján azt állítja, hogy nem indított egyetemi képzést a CEU az amerikai Bard College-dzsel közösen. Ez pedig a lap szerint igazolja, hogy az egyetem továbbra sem felel meg a felsőoktatási törvénynek, azaz a kormány okkal nem írja alá a CEU további budapesti működéséhez elengedhetetlen megállapodást. A Magyar Idők egy olyan felvételre alapozza állítását, amelyen Bard College Mesterképzésért Felelős Tanulmányi Osztályának vezetője, Janet Stetson hallható. „Méretes lukra futott a Magyar Idők” – reagált a cikkre Facebook-posztban a CEU rektorhelyettese, Enyedi Zsolt, aki „rosszindulatú és szánalmas próbálkozásnak” minősítette az írást. A cikket tételesen cáfolva többek között arról írt: átküldte a lapnak New York Oktatási Hivatala igazgatójának levelét, amely egyértelművé teszi, hogy „a bard-os együttműködés keretében, valamint attól függetlenül New York városában, felsőfokú oktatást” végez a CEU. Enyedi megemlítette azt is: a felvett beszélgetésen jobbára nem az ügyben releváns mesterképzésről hanem egy cserediák programról beszélnek, ráadásul nem is a Bard illetékesét kérdezték. Az utóbbi Jonathan Becker lett volna.

Az adóhatóság mellett a rendőrség és az idegenrendészet is hozzáférne az adattárhoz.