;

tenisz;Babos Tímea;

- Babos: a húsz közé jutás a fő cél, mindent ennek rendelünk alá

Babos Tímea egyesben jobb eredményeket várt magától ebben az évben, a páros eredményeivel viszont maximálisan elégedett, a Grand Slam-torna, a januári Australian Open megnyerésével kezdett a francia Kristina Mladenovic oldalán, és a szingapúri páros vb-n szerzett első hellyel zárta le az idei szezont.

Babos Tímea egymást követő két évben is megnyerte a páros tenisz-világbajnokságot. Tavaly a cseh Andrea Hlavackovával, idén a francia Kristina Mladenoviccsal szerezte meg a trófeát. Arra még nem volt példa, hogy valaki három egymást követő évben, három különböző partnerrel hódítsa el a vb-címet. Bár a páros világranglistán tíz pont hiányzott ahhoz, hogy az első helyen zárjon, jelenleg a 25 éves magyar teniszező a világ legjobb páros játékosa.

"Inkább úgy fogalmaznék, hogy az egyik legjobb vagyok, ha rajtam múlik, akkor nem váltok párt"- mondta Babos a Népszavának.

"- Kristinával nemcsak a pályán, hanem azon kívül is nagyon jól megértjük egymást. A viszonyunkat jól jellemzi, hogy amikor az egyik tornán mindketten ugyanazon a napon estünk ki egyesben, és másnap nem volt mérkőzésünk, egész nap a hotel éttermében ültünk és beszélgettünk. Minden rezdülését ismerjük a másiknak, ebből a mérkőzéseken rengeteget profitálunk, elég csak összenéznünk, és már tudjuk, mit fogunk a következő labdamenetnél csinálni. Az ellenfeleket is meg lehet ezzel zavarni, ha azt látják, hogy mi egy-egy pillantásból is értjük egymást, míg a másik oldalon mindent külön meg kell beszélni." 

A magyar játékos szezonja egyéniben nem volt ennyire sikeres, a világranglistán csak a 61. helyen áll. Babos szeptember közepén vált meg edzőjétől, Thomas Drouet-tól, akivel majdnem öt évig dolgozott együtt. Az új tréner a 40 éves horvát, de édesapja révén magyar felmenőkkel is rendelkező Nikola Horvat lett. 

"A döntés előtt sokat vívódtam, nehéz lépés volt, hiszen rengeteget köszönhettem Thomasnak, de az elmúlt években sokat változtam, szinte tiniként kezdtem el vele dolgozni, most már mások az igényeim, úgy éreztem, muszáj továbblépni"- hangsúlyozta a teniszező.

"- Nikola fantasztikusan motivál, a családom is nagy szeretettel fogadta. Nekem fontos, hogy az edzőmmel pályán kívül is jól megértsük egymást, barátok legyünk. Nikolával nagyon jó egy-egy verseny helyszínén elmenni várost nézni, remekül lehet vele kikapcsolódni, ez fontos dolog." 

Az új tréner számára az egyéni eredmények sokkal fontosabbak a párosnál, Horvat jövőre az első húsz közé kerülést a világranglistán tűzte ki célul Babos elé. Mivel teniszben a tavaly szerzett ranglistapontokat kell elsődlegesen megvédeni, és akkor lehet előrelépni, ha valahol egy játékos jobb eredményt el, mint az előző évben, bőven van lehetőség számolgatni.

"Megbeszéltük, hogy a húsz közé jutás a fő cél, mindent ennek rendelünk alá, de a párosról sem mondunk le"- emelte ki Babos.

"- Számolgatni viszont nem fogunk, arra odafigyelünk, hogy több idő jusson a pihenésre. Egy-egy versenyre hat héttel korábban kell nevezni, a mennyiség helyett a minőségre helyezzük a hangsúlyt." 

Babos a szingapúri páros vb megnyerése után a barátjával Bali szigetén nyaralt. 

"Ez volt az első nyaralásom, amelyre profi játékosként bűntudat nélkül utaztam el - említette a játékos. - Két éve vagyunk együtt, szezon közben kevés időnk jut egymásra, a párom dolgozik, a versenyeimre általában nem tud elkísérni. Nagyon jó volt ez a nyaralás, most még pihenhetek egy kicsit, de decemberben kezdődik az öthetes, intenzív felkészülés, napi 6-8 óra edzéssel a januári Australian Openre."

Nikola Horvat: fokozatosan haladunk előreNikola Horvat 2006 és 2008 között segédedzője és ütőpartnere volt a világranglistán tizedik horvát Mario Ancicnak, 2008-tól 2013-ig a horvát szövetségben dolgozott, a junior válogatott szakvezetőjeként. 2016-ban és 2017-ben Donna Vekcic edzője volt, a játékos a 40 éves szakember irányításával a világranglistán a 109. helyről a 45.-re lépett előre. Babost a 61. helyről akarja felhozni a rangsorban a legjobb húsz közé. "Timivel régóta ismerjük egymást, csak komoly célokért érdemes küzdeni, ezért tettük ilyen magasra a lécet - mondta Horvat a Népszavának. - A legfontosabb versenyek a Grand Slam-tornák, egyébként nem fogjuk folyamatosan a világranglistát figyelni, ahogy a számolgatásnak sem vagyok híve. Fokozatosan haladunk előre. Ha az előttünk álló mérkőzésből mindig sikerül kihozni a maximumot, akkor ez előbb vagy utóbb meglátszik majd Timi helyezésén is. Nem lehet egész évben csúcsformában játszani, úgy alakítjuk az edzés- és versenyprogramot, hogy a kiemelkedő jelentőségű versenyeken sikerüljön a legtöbbet kihozni Timiből." 

A magyar bajnokcsapat kedvező helyzetbe hozná magát a továbbjutás szempontjából, ha az idegenbeli siker után Budapesten is legyőzné a PAOK-ot a labdarúgó Európa-liga csoportkörében.