;

Trócsányi László;Közigazgatási bíróságok;

Képünk illusztráció

- Már a parlament előtt a közigazgatási bíróságok terve

Ha a kormánypárti kétharmad megszavazza – és miért ne tenné – kormányzati felügyelet alá kerülnek a közigazgatási perek, így az állam és az állampolgár között zajló jogviták is.

Benyújtották a közigazgatási bíróságokról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek - jelentette be kedden az igazságügyi miniszter.Trócsányi László azt is hozzátette, hogy a kormány nevében a Velencei Bizottsághoz fordul annak érdekében, hogy a testület vizsgálja meg, a törvény összhangban áll-e a nemzetközi sztenderdekkel.

A vizsgálatot a törvényjavaslat iránti fokozott hazai és nemzetközi érdeklődésre figyelemmel kéri, valamint azért, mert egyes ellenzéki pártok „felelőtlenül már most támadják” a tervezetet, anélkül, hogy annak tartalmát ismernék - mondta a miniszter.

Trócsányi László szerint,Magyarországon ismét egy elkülönült, független közigazgatási bírósági rendszer jöhet létre. A létrehozás indokaként pedig  azt említette, hogy a közigazgatási per nem azonos a magánjogi perrel, csak formai szempontból mutatnak azonosságot – írja az MTI.

A közigazgatási bíróság bevezetése ugyanakkor megkettőzi és részben kormányzati felügyelet alá helyezi az igazságszolgáltatás hazai rendszerét, az új rendszerben nem az Országos Bírósági Hivatal, hanem Trócsányi minisztériuma döntene a bírói kinevezésekről, a bíróságok költségvetéséről is.

A lapunknak nyilatkozó jogi szakértő – Fleck Zoltán, az ELTE Jog- és Társadalomelméleti Tanszékének vezetője – szerint a ma a Kúrián és a törvényszékeken dolgozó közigazgatási bírákat átveszi az új bírósági szervezet, és mai közigazgatási és munkaügyi kollégiumok sem maradnak a rendes bíróságok alatt.

Az sem túl megnyugtató, hogy új közigazgatási bíróságok bíráit pályázat útján választják majd ki, és a döntés a miniszteré. Ráadásul a tervezet szerint nem csak bírók pályázhatnak, közigazgatási bíró válhat a „kiemelkedő közigazgatási jogi ismeretekkel” és gyakorlattal rendelkező pályázókból is. 

Fleck attól tart, hogy a 2010 óta lojalitásukat bizonyító személyek kerültek a közigazgatásba

így közülük választanak majd új bírákat. Akár a teljes közigazgatási bíró kar kicserélődhet, amihez hasonló a B-listázások idején történt. 

Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának elnöke szerint Soros György keze is benne van abban, hogy a „migránsok” saját bankkártyákat kapnak. Ez a terrorizmus táptalaja - véli Kósa, aki ezúttal rosszul választott hírforrást.