;

Lengyelország;önkormányzati választás;Jog és Igazságosság Párt;

- A szimbolikus városokat a második menetben sem tudta elfoglalni a jobboldali kormánypárt

Az önkormányzati választáson a kiemelkedően fontos lengyel városok lakói nem kértek a hatalom pártjaiból - a Szolidaritás otthonát és az egykori koronázóvárost is az ellenzék irányítja tovább.

Kiválóan szerepelt a lengyel ellenzék az önkormányzati választás vasárnapi második fordulójában. Krakkóban és Gdanskban sem tudta megszerezni a polgármesteri széket a jobboldali populista kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS), így továbbra is az ellenzék majd hatalmon. A kikötővárosban, Gdanskban a hivatalban lévő Pawel Adamowicz, a Polgári Platform politikusa már hatodik mandátumát kezdheti meg azt követően, hogy a szavazatok 65 százalékát szerezte meg a PiS jelöltjével, Kavper Plazynskival szemben, rá a voksok 35 százaléka jutott.

Ami Krakkót illeti, a városban szintén a hivatalban lévő Jacek Majchrowski aratott diadalt a kormánypárt által indított Malgorzata Wassermannal szemben. Előbbi ugyancsak 65 százalékos eredményt ért el. Az Ipsos közlése szerint a profi kézilabdában tevékenykedő ellenzéki jelölt, Bogdan Wenta aratott diadalt Kielcében.

Vasárnap összesen 649 településen voksolhattak a lengyelek. Az első fordulót október 21-én rendezték meg. Akkor a regionális parlamentekben a PiS jelöltjei szerezték meg a legtöbb szavazatot, de a városokban igen jól szerepelt az ellenzék, amely már az első fordulóban győzött Varsóban, Poznanban, Lódzban. A 2015 óta kormányzó PiS továbbra is erős a vidéki, konzervatív lakosság körében. Ha most tartanának parlamenti választást, 44 százalék körüli eredményt érne el.

Kína felfigyelt a közép-európai gazdasági sikerekre, így ülhetett óriások társaságába Magyarország – fejtegette sanghaji látogatásán Orbán Viktor. Beszédéből pedig nem maradhatott ki a migráció, a kulturális identitás sem – a gazdasági-foglalkoztatási adatokról szólva viszont csúsztatott egy jó nagyot.