civilek;CEU;

- A civilekkel és a CEU-val is trükközne a kormány

Két érdekes törvényjavaslatot is benyújtottak fű alatt az Országgyűléshez, mindkettő az elmúlt időszakban komoly politikai vitákat keltett ügyekről szól. A 168 óra vette észre, hogy több ponton is módosítanák a felsőoktatási törvényt.

A javaslatcsomagban – amelyben a Corvinus Egyetem alapítványi kézbe helyezésétől kezdve egy sor fontos kérdésben változtatnának a jelenlegi szabályozáson – két olyan módosítás is fellelhető, amely a lap szerint minden bizonnyal a Közép-európai Egyetem (CEU) helyzetével lehet összefüggésben, noha magán a „lex CEU-n” nem változtatna a tervezet. A javaslatok lényege, hogy a CEU magyarországi sorsáról az Oktatási Hivatal (OH) hatáskörébe helyeznék a döntés felelősségét, a jövőben ugyanis kizárólagos hatáskörben a Hivatal végezné el a felsőoktatási intézmények engedélyeztetési eljárását.

Ebben az eljárásban ráadásul – ez a másik CEU-t érintő módosítás – az OH keresné meg közvetlenül a „származási állam oktatását irányító szervezetet”. A CEU-val kapcsolatban eddig éppen az okozta a legnagyobb bizonytalanságot, hogy a kormány nem volt hajlandó tárgyalni az egyetem amerikai társintézményének helyet adó New York Állammal, vagy annak oktatási hatóságával. Egyelőre kérdés, ez milyen hatással lesz a mostani helyzetre, a változások a javaslat szerint 2019. január 1.-től lépnének hatályba.

Módosítaná a kormány a civil szervezetek támogatásának szabályait is, erről már az ATV számolt be. A Semjén Zsolt által jegyzett módosítás szerint a jövőben a civil szervezetek az eddigi összegek dupláját igényelhetnék költségvetési támogatásként. A civil szervezetek állami támogatásának összege jelenleg az általuk adományként gyűjtött pénz legfeljebb 5 százaléka lehet. Ez az összeg eddig minimum százezer, legfeljebb 500 ezer forint lehetett. A kormány erre a célra tavaly 64 millió forintot költött, az ATV szerint ennek a keretnek nem tervezik a növelését, vagyis csak a meglévő tortát osztanák újra, aminek következtében értelemszerűen kevesebb szervezet juthatna nagyobb támogatáshoz.

A pénzekről a civil szervezetek működését „koordináló” Nemzeti Együttműködési Alap Tanács kilenc fős Tanácsa dönt. A testület elnöke megalakulásakor Csizmadia László, a kormányközeli Civil Összefogás Fórum (CÖF) elnöke lett. Mint az ATV megjegyzi, a módosítás nem érinti a civileket sújtó azon jogszabályokat, amelyek módosítását - esetleg visszavonását - már régóta kéri a kormánytól nem csak az Európai Unió, de a Fidesz saját pártcsaládja, az Európai Néppárt is.

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 44. héten megtartott sorsoláson a következő számokat húzták ki: