Irán;légierő;

- Íme, Irán válasza az amerikai fenyegetésre

Bejelentették a Kowsar vadászgépek sorozatgyártását. Nyugati szakértők szkeptikusak, hogy jó lesz-e valamire.

Irán megkezdi a saját fejlesztésű Kowsar (fárszi nyelven villámlás) harci gépek sorozatgyártását  jelentették be szombaton az állami televízióban. Amír Hatami védelmi miniszter szerint a száz százalékban hazai gyártású a gépek hamarosan kellő számban állnak majd hadrendbe. 

Nyugati megfigyelők szerint a Kowsar nem más, mint az 1960-as években készült amerikai F-5 könnyű vadászgépek másolata, esetleg szénszálas anyagok felhasználásával. Harcértékét ránézésre csekélyre értékelik, arra viszont mindenképpen jó lehet, hogy kiképezzék az iráni harci pilóták új generációját.

Vár az iráni hadsereg jelentős erőt képvisel, a légierő meglehetősen gyenge: néhány tucat elavult szovjet-orosz és az 1979-es iszlám forradalom előtt gyártott amerikai gépből állhat. Az ország gazdasága gyenge lábakon áll, amit az amerikai szankciók csak tovább súlyosbítanak, így kétséges, hogy Irán valóban képes lesz-e modern harci gépeket gyártani.

Újabb szankciók jönnek

Teherán régóta igyekszik demonstrálni fegyveres erőinek képességeit, hogy elrettentse ellenségeit – az Egyesült Államokat, Izraelt vagy Szaúd-Arábiát – egy katonai akciótól. Ebbe a sorba tartozik az ország nukleáris programja is, ami Teherán szerint békés célú, de ezt sem Washingtonban, sem Tal-Avivban nem hiszik el.

Az Egyesült Államok idén májusban kilépett abból a megállapodásból, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja mellett Németország, valamint az önálló jogalanyként fellépő Európai Unió 2015-ben kötött meg az ajatollahok rezsimjével. Annak értelmében megszüntették az Irán ellen korábban elrendelt gazdasági szankciókat, cserébe pedig Irán vállalta, hogy nem törekszik nukleáris fegyverek kifejlesztésére.

 

Donald Trump elnök azonban azt állítja, hogy rossz alkut kötöttek, Irán orránál fogva vezeti a nemzetközi közösséget, valójában nem hagyott fel az atomfegyver előállítását célzó próbálkozásokkal, és a megállapodás különben sem korlátozta Irán rakétafejlesztési programját. Az utóbbi állítás vitathatatlanul igaz, az előbbit azonban cáfolja a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, amely szerint Teherán igenis betartja vállalásait.

Hétfőtől ennek ellenére életbe lépnek az iráni olajipart sújtó büntető amerikai intézkedések, ami már kifejezetten érzékenyen fogja érinteni a perzsa államot – feltéve, ha Washington nem marad egyedül ezzel a szankcióval. Az Egyesült Államok ezért kereskedelmi tilalom terhe mellett felszólította az Irántól olajat vagy olajtermékeket vásárló országokat, hogy szüntessék be a Teheránnal lebonyolított üzleteket.  

A támadó egy 40 éves férfi volt, aki magával is végzett.