;

aranytartalék;leértékelődés;

- A Nemzeti Bank aranya

Október közepén derült ki, hogy az MNB aranyvásárlással aranytartalékait 3,1 tonnáról 31,5 tonnára növelte. Matolcsy György MNB elnök szerint erre Orbán Viktor miniszterelnök – finoman fogalmazva – kérte fel a jegybank vezetését és a Monetáris Tanácsot.

Ez a „felkérés” felveti a jegybank függetlenségének kérdését, amelyet a Fidesz által elfogadott törvény (2013. évi CXXXIX. törvény a Magyar Nemzeti Bankról) is teljesen ellentmondásosan szabályoz. A törvény 1. paragrafus (1) bekezdése szerint "az MNB, valamint szervezeteinek tagjai a törvényben foglalt feladataik végrehajtása és kötelességeik teljesítése során függetlenek… nem fogadhatnak el utasításokat a Kormánytól". Ugyanakkor a 22. paragrafus (2) szerint az árfolyamrendszerről és annak valamennyi jellemzőjéről "a Kormány az MNB-vel egyetértésben dönt". Tehát a kormány dönt. Akkor hol itt a függetlenség?

Demokratikus berendezkedésű országokban, amelyek nem a „centrális erőtér” ideológiája és gyakorlata alapján működnek, a jegybankok a végrehajtó hatalomtól, például a kormánytól független szervezetek. Döntéseiket a szerint hozzák, hogy azok ne egy párt érdekeit, hanem az ország, a társadalom érdekeit szolgálják. A jegybankok azt teszik, ami a legjobb az ország számára.

A jegybanki függetlenséggel kapcsolatban érdemes két kiváló Nobel-díjas közgazdászra hivatkozni. Ők azt írják, „történelmi elemzésekből az derül ki, hogy a független jegybankkal rendelkező országok rendszerint jobban teljesítenek az infláció szabályozásában, a gazdasági fejlődésben” (P.-A. Samuelson – W. Nordhaus: Közgazdaságtan. KJK-KRSZÖV Budapest, 2000). 

Talán érdemes ismételten felhívni arra a figyelmet, hogy az MNB aranyvásárlása és az MNB-alapítványok létrehozása (ez utóbbi pedig a törvény szerint sem tartozik az MNB alapfeladatai közzé) eleve meggátolta az MNB fellépését a forint leértékelődése ellen. Ez azt jelenti, hogy az MNB a rá vonatkozó törvényt többszörösen megsértette. Mert ha a tartalékait nem az előbb felsoroltakra költi, hanem a leértékelődés kezdetétől valutapiaci intervencióra, azaz a nemzetközi pénzpiacon forintot vásárol, a forint leértékelődését meg tudta volna állítani, ami egyébként az alapfeladatai közé tartozik. És a társadalom tagjait érő összes tragikus konzekvencia elmaradt volna. 

Az MNB tehát többszörös törvénytelenséget követett el. Ezt világosan kell látni, ha a leértékelődés és az általa okozott tragédiák alapvető okait keressük.