Szigorú takarékossági intézkedéseket írt elő az Eötvös Loránd Tudományegyetem kancellárja a Természettudományi, a Bölcsészettudományi és a Társadalomtudományi karokon, bér- és létszámstop lép életbe, illetve leállnak a beszerzések, tudta meg az Index. A Természettudományi Kar Biológiai Intézetében közben néhány oktató „sztrájkba" kezdett: mivel nincs pénz, a kísérleteket csak „szóban" végzik el. A helyzet nem csak azért alakult ki, mert kevés az állam által adott képzési normatíva: a bajba került karoknak is változtatniuk kellene, mivel kevés a hallgató, sok az oktató és széttagolt a képzési szerkezet.
26 ezer
Takarékoskodnia a Természettudományi Karnak (TTK), a Bölcsészettudományi Karnak (BTK), a Társadalomtudományi Karnak, illetve az ELTE-hez 2017-ben csatlakozott szombathelyi Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központnak kell. A Scheuer Gyula kancellár által kiadott dokumentum ezt a lépést „egyes karok költségvetési hiányára" és a 2019. évi költségvetés várható alakulására tekintettel rendeli el.
Minden érintet karon kancellári egyetértéshez kötik az újabb óraadói megbízásokat, csak az alapfeladat ellátásához nélkülözhetetlen, nem halasztható dologi kiadásokat engedélyezik. A fokozott takarékosság jegyében a gazdasági főigazgató egyedi engedélyéhez kötik a hatvan napnál hosszabb időre szóló vagy a nettó 500 ezer forintot meghaladó egyedi értékű beszerzéseket, leállítják a bútor- és irodaszer-igényléseket.
546 millió
A nehéz helyzetet jól mutatja, hogy az ELTE TTK Biológiai Intézetének néhány oktatója október 15-én sajátos akcióba kezdett: az oktatók ugyan megtartják a laborokban a gyakorlati órákat, ezeken azonban csak elmondják, mit csinálnának. Nem használják a vegyszereket, az eszközöket, a mikroszkópokat. Az akcióval arra akarják felhívni a figyelmet, hogy az intézet az ELTE költségvetéséből nem kapta meg a gyakorlati oktatáshoz szükséges összeget az idei félévre. Ezzel akarják ráirányítani a figyelmet az alulfinanszírozottságra és saját megfogalmazásuk szerint a zavaros pénzügyi elszámolásokra.
Egy oktatótól úgy értesült az Index, hogy hosszabb ideje tartó válsághelyzet van a TTK-n, és a helyzet folyamatosan romlik. Van olyan gyakorlat, aminél 40 ezer forintba kerülnek a drága vegyszerek, és egy tanárnak ilyenből hetente többet is meg kellene tartania. Költséges az eszközök, mikroszkópok karbantartása is. Ha ezek elromlanak, újakat nem tudnak beszerezni. Így most már többször előfordul, hogy két hallgatóra jut egy mikroszkóp, és ahogy kinéz a helyzet, lassan majd hárman-négyen fognak használni egyet.
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán dolgozók számára nem jelent új dolgot a megszorítás, évek óta maximális takarékosság van érvényben, még a fénymásolás is állandó kérdés. Egy oktató azt mesélte: komoly hír volt náluk a tanszéken, amikor (hosszú idő után) sikerült festékpatront beszerezni, így újra lehetett használni a fénymásolót.
Egyetemi források szerint a most előállt helyzet nem új keletű, és nem lehet fekete-fehér alapon megközelíteni, amelyben egyértelműen a TTK vagy a BTK az áldozat. Az ELTE költségvetésének nyomasztó problémáit már a 2010-es évek eleje óta a Természettudományi és a Bölcsészettudományi Kar helyzete okozza.
A problémás karok helyzetéről tavaly decemberben Scheur Gyula kancellár elég nyíltan beszélt az ELTE Híreknek adott interjújában. A problémák szerinte részben az állami finanszírozásból, részben viszont egyes karok helyzetéből adódnak. A kancellár szerint egyrészt az egyetem pályázati és egyéb dedikált kormányzati forrásokból még soha nem kapott olyan magas összeget, mint most. Másrészt azonban a képzésekre az állam által hallgatónként fizetett fejpénz (képzési normatíva) nem elegendő az oktatás fedezésére, már csak azért sem, mert egyes karokon a hallgatói létszáma évek óta csökken.