;

Idegenforgalom;Fertő tó;Sopron;Tiborcz István;

A kép illusztráció! Forrás: Facebook/Fertő-tó

- A Balaton már az oligarchák saját beltengere, a Fertő tó is mindjárt az lehet

Egyelőre egy nagy állami szálloda- és vendéglátóipari beruházás látszik, amelyről nem tudni, hogy ha megvalósul, ki viszi tovább működtetőként. Baj csak abból lesz, ha a tó netán elmocsarasodik.

Az állam 325 milliárd forintot ad Sopronnak. Útépítésre, belvárosi épületek felújítására, ipari, gazdasági övezet kialakítására lehet költeni. És jut belőle a Fertő tóra is, ahol már látszik is, ki fog jól járni, írja a hvg.hu. A soproni közgyűlés még 2017-ben fogadta el a Fertői Vízitelep fejlesztését lehetővé tevő Szabályozási Tervet és Helyi Építési Szabályzatot, és mondta ki, hogy a Modern Városok Program keretében, a Fertő tó partján rekreációs park, új strand, vízi játszótér, szálloda, parkoló, kemping, étterem,

kikötő épülhet. Az erről szóló megállapodást még 2015. március 25-én írta alá Orbán Viktor miniszterelnök és Fodor Tamás soproni polgármester. A tó fejlesztésén túl jut pénz közlekedésre, a történelmi belváros műemlék épületeinek felújítására, egy új ipari, gazdasági övezet kialakítására. 

A Fertő tó átépítése valóban évek óta szükséges, a környék felújításra szorul. Csakhogy attól tartanak, hogy titokban kiárusítják a körzetet a Modern Városok Program keretein belül. „Ahogy a Balatont, úgy most Sopront és környékét is felvásárolják a helyi fideszes városvezetés segítségével” – fakadt ki a hvg.hu egyik forrása.

„A magántulajdon hogy jön be erre a területre?” – szegezte a kérdést a polgármesternek a szocialista Biczi László a városi közgyűlés legutóbbi, rendkívüli ülésén. A hvg.hu birtokába került hangfelvétel szerint a képviselők akkor szembesültek először azzal, hogy a Fertő tó partján több mint 5 ezer négyzetméteren 2 szintes üdülőket, vendéglőket, szállodát építenek. „Ez új, ezt nyilván csak egy komoly befektető tudja megfinanszírozni” – érveltek a közgyűlésen a szocialisták. A fideszes városvezetés azzal győzködte őket, hogy  a város hasznot húz a fejlesztésből, „mindenkinek jó lesz, higgyétek el”, „vagy a fejlődés útján megyünk, vagy a Fertő-parkban nem lesz semmi”, azért kell a szálloda, hogy több napot is el lehessen a tónál tölteni, a szabályozási terv csak a lehetőségét adja meg az építkezésnek, „a többi az államon múlik”.

Az ülés meglehetősen viharos volt. A képviselők között voltak, akik nem is értették, miért kellene nekik erről szavazniuk, a szavazógépüket is kikapcsolták, és úgy érveltek, hogy „az állam, amit akar, úgyis megépít, nincs itt ránk szükség”.

Az ülésen kiderült, hogy  ez az ország legnagyobb turisztikai beruházása, a zöldterület beépíthetősége 20-ról 30%-ra nő, a pénzt, 30 milliárd forintot az állam adja, és az állam lesz a szálloda, az apartmanok és az éttermek építtetője is. Hogy később pénzt ki tesz majd bele, ki lesz a fenntartó és kié lesz a haszon, kérdéses.

Azt nem tudni, mi a fejlesztés ára, sokan tartanak ugyanis attól, hogy a beruházás környezetszennyezéshez vezet. A Megyei Mérnöki Kamara például írásba is adta az önkormányzatnak, hogy a víz-, a szennyvízelvezetés tervezése, alapossága megkérdőjelezhető. Gondok lehetnek a vízmélységgel, az iszappal is, akár a komolyabb hajózási forgalom is megkérdőjelezhető, dacára a nagy ívű fejlesztési terveknek és az erre szánt 30 milliárd forintnak. A HVG beszélt olyan szakemberrel, aki szerint, ha nem biztosítják a víz mozgását, a tóból mocsár lesz.

A soproni városvezetés nem aggódik, a munka – mondják – ütemterv szerint halad, még idén elkezdik a földmunkákat, az építkezés pedig 2019-ben indul, és 2020-ig tart. A fejlesztésekért a Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. felel. A céget 2017-ben jegyezték be, a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonosa, Kárpáti Béla helyi KDNP-alelnök vezeti. Munkáját két tanácsnok segíti, a Fidesz országgyűlési képviselője, Barcza Attila és a Fidesz-KDNP soproni szervezetének képviselője, Farkas Ciprián. Ők ketten felügyelik a Modern Városok Program és a Települési Operatív Programok keretében érkező pénzeket. „Tehát nemcsak a program, hanem a pénzek felügyelete is csak a Fidesz kezében van” – mondta a lap egyik forrása.

Sokak számára fontos jelzés, hogy szintén a Modern Városok Program keretében, fideszes felügyelet alatt újítják fel a soproni uszodát is. A munkát a West Hungaria Bau Kft. (WHB) végzi. A cég a győri milliárdos, Paár Attila kezében van. 2016-ban 25,4 milliárd forintos árbevétele volt a vállalatnak, a nyereség elérte a 2 milliárd forintot, a tulajdonosok 1,1 milliárdot vettek ki osztalék formájában. Paár Attila érdekeltsége az utóbbi években összefonódott Tiborcz Istvánnal, a miniszterelnök vejével is: 2015-ben a WHB vette meg Tiborczéktól a közvilágítási tendereket korábban folyamatos győzelmeket elérő Eliost, majd Tiborcz a WHB Ingatlan Kft.-ben egy rövid időre tulajdonosként saját névvel is megjelent. Úgy tudjuk, a kormányfő veje olyan üzletemberekkel is kapcsolatba hozható, akik más, soproni beruházásokban érdekeltek.

Csak találgatás ugyan, de lehet, hogy valami orosz biznisz áll a háttérben.