Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke megkapta a hajléktalanokkal foglalkozó civil szervezetek európai ernyőszervezetének (FEANTSA) nyílt levelét – közölte érdeklődésünkre a testület szóvivője. Mint beszámoltunk róla, a FEANTSA ebben felkérte a Bizottságot: tegyen lépéseket annak érdekében, hogy a magyar kormány ne büntesse, hanem megfelelő intézkedésekkel kezelje a hajléktalanságot.
Az Európai Uniónak korlátozott hatásköre van szociális ügyekben – hangsúlyozta a szóvivő, aki elkerülte a választ arra a kérdésünkre, hogy a magyar jogszabály nem sérti-e a hajléktalanok emberi jogait és emberi méltóságát. Mindössze annyit jegyzett meg, hogy az Európai Bizottság az uniós törvények tiszteletben tartását felügyeli, és nem az egyetemes emberi jogok érvényesülését értelmezi. A brüsszeli testület megítélése szerint a magyar alkotmány júniusi módosítása, amely büntethetővé teszi a hajléktalanságot, valószínűleg nem ütközik az EU jogszabályaiba – tette hozzá. Ugyanakkor Magyarország, akár csak a többi tagállam, az EU polgárok szociális jogait tartalmazó Szociális Jogok Európai Pillérének elfogadásakor vállalta, hogy megfelelő menedéket és szolgáltatást nyújt a hajléktalanoknak annak érdekében, hogy elősegítse társadalmi beilleszkedésüket. A hajléktalanokkal való bánásmódnak ezt a vezérlőelvet kell követnie – szögezte le a bizottsági szóvivő.
A közös nyilatkozatba foglalt szociális jogokat a tagállamoknak nem kötelező, inkább ajánlatos érvényesíteniük, így jogilag nem kérhetők számon rajtuk. A FEANTSA szerint viszont a magyar szabályozás nem pusztán szociális jogokat sért. A hajléktalanok bíróság elé állítása, bebörtönzése, személyes holmijuk megsemmisítése sérti alapvető jogaikat, ellentétes a jogállami normákkal. Többek között erre hivatkozott a Kaposvári Járásbíróság is, amely szerint a hajléktalanokat kriminalizáló rendelet több ponton sérti az alkotmányt.