A Nagy Imre Társaság közössége, és a Nagy Imre Alapítvány megdöbbenéssel értesült arról, hogy a budapesti Vértanúk terén lévő Nagy Imre szobor áthelyezése a megvalósítás küszöbén áll - olvasható közös nyilatkozatukban. Elégedetlenek a döntéshozók „megnyugtatásul” szánt tájékoztatásával, miszerint elszállítása után a szobor „megfelelő helyre” fog kerülni, ugyanis szerintük
A hely, a tájolás kiválasztása kiérlelt koncepció alapján történt, hívják fel rá a figyelmet: a Batthyány örökmécses, a Szabadság tér (melynek helyén egykor az 1848-as forradalmárok börtönéül is szolgáló Újépület állt), a Nagy Imre szobor és a Parlament annak az útvonalnak az állomásai, mely vértanúk áldozatán keresztül a képviseleti demokráciához vezetett. Az 1996-ban felavatott szobor pedig ezzel együtt a - sokak szemében a rendszerváltás előképét megtestesítő - Nagy Imre életútját is szimbolizálja a híddal és alatta az apró medencével, írják.
Ráadás, hogy a Vértanúk terét az 1945-ös állapotba kívánja visszaállítani a kormány, Nagy Imre helyére a vörösterror áldozatainak emlékművét téve. Primitív szimbolikájával a mindössze tíz évig ott álló szobor a két világháború közötti korszak neoromantikus hullámának művészileg értéktelen darabja, olvasható a nyilatkozatban.
- fogalmaz nyilatkozatában a társaság és az alapítvány, hozzátéve: "mindannyiunknak, köztük a kormánykoalíció támogatói közé tartozó tagjainknak nagy csalódást okozna a mártír miniszterelnök szobrának méltó helyéről történő elszállítása".