– Amint az egész ügy elindult, én magam kértem, hogy függesszék fel a mentelmi
jogomat, hogy elmondhassam, mi történt és megvédhessem magam. Miután az országgyűlés meghozta ezt a döntést, kijöttem a teremből és felhívtam a megfelelő hatóságokat, hogy állok rendelkezésükre. Kicsit meg is lepődtek, hogy én magam jelentkezem – mondta a Népszavának Simonka György, fideszes országgyűlési képviselő.
Simonka kérése hétfőn meghallgatásra talált, ugyanis az országgyűlés egyhangú döntéssel függesztette fel mentelmi jogát. Simonka a voksolás előtt nem kívánt élni felszólalási jogával. A parlament döntése előtt a mentelmi bizottság – szintén egyhangúlag – javasolta a felfüggesztést. Hargitai János, a bizottság kormánypárti elnöke azt mondta, ha közvádas eljárásról van szó, a mentelmi bizottság így szokott dönteni. Vagyis – állította – nem politikai, hanem jogi ügyről van szó.
A mentelmi jog felfüggesztése után rövidesen megkezdheti az ügyészség Simonka György gyanúsítotti kihallgatásait. Mint megírtuk, az ügyészek megalapozott gyanúja az, hogy Simonka egy, az uniós források eltulajdonítására létrehozott bűnszervezet vezetője volt. A kormánypárti honatyát többrendbeli vesztegetéssel, bűnszervezetben történt, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásra való felbujtással gyanúsították meg.
A gyanú szerint Simonka már 2009-től készült arra, hogy a 2010 után megcsapolhassa az uniós pályázati forrásokat. Így családtagjaiból, ismerőseiből, barátaiból egy alapítványokból, cégekből egyesületekből álló hálózatot épített ki. Ezek a szervezetek ezután saját eszközkészletüket – főleg az ingatlanokat – jelentősen felülárazták, és felpumpált áron beruházásokat végeztek el rajtuk. Ezeket a fiktív tételeket aztán lehívták az uniós vagy hazai költségvetési pályázati keretből. Az ügyészség szerint a Simonka-féle strómanszervezeteknek az így megszerzett jogszerűtlen haszon jelentős részét, 45 százalékát készpénzben át kellett adniuk a fideszes képviselőnek. A nyomozók eddigi összesítése alapján Simonkáék több mint 1,4 milliárd forintnyi kárt okoztak az adófizetőknek. Kérdés, hogy ez az összeg egyáltalán visszaszerezhető-e: Simonka már évekkel korábban a vagyonának zömét rokonaira íratta, a jelenlegi vagyonbevallása szerint még Orbán Viktor miniszterelnöknél is szegényebb.
A büntetőügy ellenére a képviselő frakciótársai közül többen is kedélyesen beszélgettek Simonka Györggyel a Parlament folyosóján. – Én megértem, hogy ez a sajtónak most érdekes, mert nem gyakori, hogy egy kormánypárti képviselő kerül büntetőügybe, de Gyuri majd megvédi magát. Ráadásul a sajtó most valahogy nem veszi olyan szigorúan az ártatlanság vélelmét – mondta lapunknak egy fideszes képviselő, hozzátéve, „ez az ügy nem téma a frakcióban”. (Itt érdemes felidézni: Czeglédy Csaba ügyében még vádirat sem született, amikor a Fidesz már országgyűlési határozati javaslatban állapította meg a bűnösséget. )
Egy vezető kormánypárti politikus ugyanakkor, mintha nem lett volna teljes mértékben meggyőződve Simonka György ártatlanságáról. – Már vártam, hogy elinduljon ez a büntetőügy. Azok után, amiket olvastam róla, egyáltalán nem lepett meg. Hadd ne kommentáljam bővebben – fogalmazott talányosan.