Szerbia;elbocsátás;színház;

A NEMZETI SZÍNHÁZ BELGRÁDI ÉPÜLETE - Fellázadt a társulat az elbocsátás után

- Kultúrharc Belgrádban

Folyamatosan váltják le a kulturális intézmények vezetőit Szerbiában, s a kormány szempontjából megbízható személyeket neveznek ki.

Igencsak felfordult a kulturális élet Szerbiában. A különféle intézmények vezetői nem érezhetik biztonságban magukat, ha kicsit is eltérnek a kormánypárt, a Szerb Haladó Párt (SNS) elképzeléseitől, kirúgás a jutalmuk. Legutóbb a belgrádi Nemzeti Színház népszerű drámaigazgatóját, Zeljko Hubacot menesztették. Kirúgásában szerepet játszhatott, hogy interjút adott a Politika című napilapnak, amelyben leírta, milyen áldatlan állapotok között kell dolgoznia. Ráadásul azt is megpendítette, hogy a színház igazgatójának, Dejan Savicnak más elképzelései voltak a társulat irányításáról, mégis kitartott az elképzelései mellett. Hubac azt sem rejtette véka alá, társulatának kiadásait 30 százalékkal csökkentették anélkül, hogy erről értesítették volna. „A művészet nem képzelhető el előre tervezhető költségvetés nélkül” - hangoztatta.

Hubacot két nappal az interjú és négy nappal egy a Prva TV-ben sugárzott televíziós vita után bocsátották el. Ez utóbbiban azzal a Mirela Krajinoviccsal nézett farkasszemet, akinek a tulajdonában lévő Glob című magazin szerződést írt alá a színházzal annak népszerűsítéséről. Ez a kontraktus nagy felháborodást keltett Szerbiában, hiszen egy nacionalista színezetű lapról van szó, melynek egyik októberi számában a háborús bűnök miatt börtönbüntetésre ítélt, de egészségi állapota miatt a hágai Nemzetközi Törvényszék által szabadon engedett Vojislav Seseljjel közöltek nagyinterjút. Krajinovic egyébként még 2006-ban azáltal vált híressé, hogy a Playboy helyi kiadásának címlaplányaként szerepelt.

Az ország többi részéhez képest felvilágosult Belgrádban egyre általánosabb az a vélemény, amely szerint a kormányzat igyekszik elhallgattatni a kritikus hangokat. Hubac menesztése azért keltett nagyobb visszhangot a korábbi elbocsátásoknál, mert a társulat több tagja is szolidaritását fejezte ki vele. A színház több neves színésze múlt héten közös sajtótájékoztatót tartott, amelyen Savicot döntése megváltoztatására kérték. Vladan Vukosavljevic szerb kulturális miniszter azonban nem foglalkozott követelésükkel. Dusanka Stojanovic-Glid, a Nemzeti Színház egyik legnépszerűbb színésznője a Balkan Insight honlapjának kifejtette, hogy a színházban egyre erősödik az elégedetlenség. „Intézményünkben éveken keresztül elnyomtak bennünket, ami kísértetiesen hasonlít a politikában uralkodó állapotokhoz” - fejtette ki.

Jellemző a belgrádi színházban lévő viszonyokra, hogy a Hubac utódának kinevezett Jug Radivojevic is röviddel hivatalának elfoglalása után lemondott, mondván: ilyen körülmények között nem lehet dolgozni.

Nem sokkal Hubac előtt a Nikola Tesla Múzeum igazgatóját menesztették, s Ivona Jevticet nevezték ki a helyére, aki korábban a Belgrádi Kulturális Titkárságot irányította. Jevtic két éve okozott megdöbbenést hazájában. Akkor még a Belgrádi Kulturális Központ vezetőjeként elrendelte: távolítsák el azokat az egy kiállítás keretében bemutatott képeket, amelyek a politikai pártok leszaggatott plakátjait mutatják be.

Júliusban a turbo-folk (a nép és a popzene egyvelege) zeneszerző és producer Damir Handanovicot, a szerb kormánypárt tagját nevezték ki a Belgrádi Fesztiválközpont élére, amely egy sor fontos kulturális fővárosi rendezvényről dönt. Handanovicnak nem erénye a szerénység, egy ízben minden idők legnagyobb zeneszerzőjének nevezte magát – írja a Balkan Insight. Ratko Bozovic szerb író, egyetemi tanár szerint mindez azt mutatja, a Szerb Haladó Párt csak azoknak ad szerepet, akik csak dicsérni tudják a jelenlegi viszonyokat. Akik nem állnak be a sorba, azoknak elbocsátás lesz a jutalma. Hozzátette, a Hubac menesztése nyomán kialakult tiltakozáshullám azonban annak a jele, hogy a szabad gondolkodást még nem sikerült teljesen kiirtani a szerb társadalomban.