Egymást érték a teli kukák és a zöldhulladékkal tömött zsákok Pest és Nógrád megye számos településén hétfő reggel. A helyiek vasárnap este még bíztak abban, hogy megoldódik a „szemétkrízis”, és jönnek majd a kukásautók, így kirakták szemetüket. De hiába vártak a kukásokra.
A Pest megye keleti és Nógrád dél-nyugati részén, 116 település hulladékszállításáért eddig felelős Zöld Híd Régió Nkft. kerepesi telephelyén ugyanis már hétfő hajnalban világossá vált:
A szolgáltatás összeomlása aligha mondható váratlannak: mint arról már többször írtunk, a Zöld Híd sokszor jelezte már, hogy mivel a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) nem, vagy nem teljesen fizeti ki munkájukat, előbb-utóbb bedobják a törülközőt. Így is történt, a gödöllői központú, önkormányzati hátterű cég pénteken hivatalosan is értesítette az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságát (OKF), hogy anyagi ellehetetlenülés miatti felhagy a tevékenységével. Mindezek ellenére az érintett településeken a helyi önkormányzatok illetékesei még a hétvégén is arra biztatták a helyieket, hogy tegyék ki a szemetüket, mert „a katasztrófavédelem majd csak valahogy megoldja” a gondokat, és jön a kukásautó. Nem jött. A térség 116 települése közül harmincnál hétfő a begyűjtési nap, és ottjártunkkor mindenütt ott éktelenkedtek a teli kukák és a szemeteszacskók.
– Majd a Fábri Pista, az van olyan karakán gyerek, kitalál valamit – utalt egy csömöri férfi arra, hogy polgármesterükben és az önkormányzatban jobban bíznak, mint „a tökéletesen impotensnek bizonyuló” államapparátusban. Szerinte épp ezért a polgármesternek kell valamit „kiügyeskedni a megoldást, fű alatt megállapodni egy közeli hulladéklerakóval.”
Nincs egyedül ezzel a véleményével. A galgamácsai községházán például megtudtuk: a falu vezetése már most töri a fejét, hogyan tudná maga megoldani a helyzetet. Több helyi arra tippelt, hogy a közeli hulladéklerakóval kellene megállapodni, csakhogy ez többletköltséget jelent majd. A helyiek szerint az biztos, gyorsan kell lépni, mert idővel sokan majd a környező erdő szélére öntik szemetüket.
A térségben uralkodó hangulatról sokat elárul, hogy többen is megemlítették: szerencse, hogy szokatlanul enyhe az idő, mert ha télies hideg lenne, akkor a kisrágcsálók pillanatok alatt megszállnák a szemétkupacokat.
Ahogy az önkormányzatok, úgy a lakosok is próbálnak b-tervet készíteni, hogy ha az állam mégsem tudná megoldani gyorsan az krízist.
– Már beszéltük a szomszédokkal, hogy idővel közösen bérlünk egy konténert – mondta egy csömöri asszony a kapujuknál álló szemétkupac mellett.
Az asszony nem csak a megoldást véli tudni, hanem a mára kialakult helyzet okait is.
– Az államosítás, az tehet mindenről! Nézze csak meg! Régen jó iskolánk volt, átvették, lezüllesztették. Most ugyanezt van a kukáscégeknél is. Korábban nem volt gond a szemétszállítással sem, de aztán jött a nemzeti kukaholding, azóta pedig egyre több helyen akadozik a szolgáltatás.
– Először jött az, hogy nem viszik el a szelektívet. Utána leállt a zöldhulladék elszállítása, természetesen mikor máskor, mint ősszel. Most meg kiderült, már semmit semmi visznek el.
A Dunakeszi mellett fekvő Csomádon is teli kukák látványa uralta az utcaképet hétfő reggel.
– Egy családi ház egy hét alatt egy kukányi szemetet termel. Néhány hétig itt-ott még el tudják rejtegetni a szemetüket, amit lehet, elkomposztálnak, amit lehet, elégetnek – mondja egy helybeli. S hogy után mi lesz? A férfi tanácstalanul tárja szét karjait.
Galgamácsa határában egy idősebb hölgy azt mondja, neki már kész terve van arra az esetre, ha nem jön a kukásautó. Mint mondta, a kertjében tárolja majd a szemetet, és úgy számítja, tavaszig lesz elég hely a hulladéknak, amely addig kiszárad. Ami azért is hasznos – fejtegette – mert akkor tavasszal könnyen felégetheti az egészet.