A Honvédség Vezérkari főnöke adott engedélyt Németh Szilárdnak arra, hogy a politikus a szükséges adatok nyilvánosságra hozatalával tisztázza: kik utaztak a Ciprusról Budapestre érkező katonai gépen - közölte lapunk érdeklődésére a Honvédelmi Minisztérium (HM). Korábban Demeter Márta, az LMP társelnöke azt állította, hogy a honvédség egyik új Airbusa a miniszterelnök egyik rokonát szállította, de a kormány szerint ez rágalom, mert egy katona azonos nevű hozzátartozója ült a gépen.
Az ügy tisztázásához azonban Németh Szilárd parlamenti államtitkár olyan adatokat is elárult, amelyek segítségével könnyen beazonosíthatók a védett személynek számító érintettek.
A tárca lapunknak elküldött válasza szerint Demeter Márta közlése „a közvélemény szándékos megtévesztésére” irányult, így a Honvédség Vezérkari főnöke a honvédelmi törvény alapján és „a nemzetbiztonsági érdek mérlegelésével” felhatalmazta Németh Szilárdot, a tárca parlamenti államtitkárát, hogy közölje a „félrevezetés tisztázását lehetővé tevő adatokat". - Tehát Demeter Mártának nem, Németh Szilárdnak viszont volt törvényes felhatalmazása ezen adatok nyilvánosságra hozatalára - fogalmazott lapunknak a tárca.
Bár a HM és az ügyben magukat exponáló kormánypárti képviselők rendre leszögezik, hogy „kényes, katonai információkról” volt szó, ezt követően már ők hoztak nyilvánosságra további részleteket az utazók személyes adatairól. Így például a Kormányzati Tájékoztatási Központ közölte, hogy egy „Orbán L.” nevű parancsnokot látogatott meg Cipruson felesége és két éves leánya. Ezen túlmenően Németh Szilárd nemrég újságíróknak bemutatta azokat a dokumentumokat, amelyeket Demeter látott, ebben pedig szerepel a honvéd feleségének neve, „N. Brigitta” is. Ezekből az információkból viszont pillanatok alatt be lehet azonosítani a Cipruson szolgált honvédet és családtagjait is.
A kormánypárt közben teljes pályás ellentámadásba ment át. Németh Szilárd például Szél Bernadett korábbi LMP-s társelnök után most Demeterről jelentette ki, hogy „nemzetbiztonsági kockázat”, Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető lemondásra szólította fel a képviselőt, míg Kósa Lajos honvédelmi bizottsági elnök a bizottsági tagként átvilágításon átesett Demeter újabb nemzetbiztonsági ellenőrzését kezdeményezte Kövér László házelnöknél. Utóbbi kérésnek engedett is Kövér, aki a kormánypárti Magyar Idők információi szerint azt kérte levélben az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójától, hogy világítsák át újra a képviselőt.
Demeter Márta ellen a főügyészség is nyomoz, mert gyanújuk szerint nem nyilvános katonai adatokat fedett fel, hogy „lejárassa a miniszterelnököt és családját”. A lap szerint, ha a nagyjából egy hónapig tartó vizsgálat megalapozottnak bizonyul, az LMP társelnökét megfoszthatják országgyűlési bizottsági tagságától. Kövér ebben az esetben saját hatáskörben kezdeményezheti Demeter tagságának felfüggesztését, ha pedig ezek után a képviselők támogatják a felmentést, az LMP-s képviselő bizottsági posztja megszűnik. Erre a rendszerváltás óta még nem volt példa.