Aligha sikerült meggyőzni a kormány politikájának nagyszerűségéről azokat a külföldi újságírókat, akik nemrégiben vettek részt a Magyarország Barátai Alapítvány konferenciáján. Vizi E. Szilveszter agykutató, akadémikus, a kuratórium alapítványának elnöke a napokban azt közölte, „azt szeretnénk elérni, hogy a magyarokról az igazat és a magyaroknak is az igazat mondják”. A rendezvény célja az volt, hogy a vezető lapok véleményformálói jobban megértsék a magyar politikát, saját szemmel tapasztalják meg, milyen az élet Magyarországon.
A konferencián részt vett egyik újságíró, Stephan Löwenstein, a német konzervatív napilap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung budapesti és bécsi tudósítója lapunknak elmondta, több európai, illetve amerikai kollégájával volt jelen. A kormány, a kormánypártok, valamint a kabinethez közeli személyek (például Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója) adtak elő. Hozzátette, nem ez volt az első rendezvénye a Magyarország Barátai Alapítványnak, ő a meghívásakor egy internetes linket kapott, amelyen az előző évi eseményről számoltak be.
A FAZ újságírója számos cikkében bírálta Orbán Viktor kormányát, így megkérdeztük, az esemény hatására megváltozott-e a kabinet politikájáról alkotott véleménye. Elmondta, a konferencia jó alkalom volt számára ahhoz, hogy döntéshozókkal találkozzon, megismerhesse őket. Ám természetesen az információit nem csak tőlük szerzi, és nem csak az ezen konferencián szerzett értesülésekre támaszkodik. Nem is arról volt szó, hogy azt akarja, bármiről is meggyőzzék. A budapesti tartózkodását arra használta fel, hogy olyan személyekkel találkozzon, akik véleménye nem feltétlenül egyezik a kormányéval. Megemlítette, az utazási költséget ő maga fizette.
Arra a kérdésünkre, szokás-e akár Németországban, akár Ausztriában az, hogy kormányközeli szervezetek győzködjék a külföldi tudósítókat a kabinet politikájának nagyszerűségéről, Stephan Löwenstein kifejtette, „Németország Barátai Egyesületről” nem tud. Az újságírókkal a kapcsolatokat a pártok alapítványai (Konrad Adenauer, Friedrich Ebert) révén ápolják, ez meggyőzést is jelenthet, és ezeket a szervezeteket jelentős közpénzekkel finanszírozzák. Csakhogy ez az ellenzéki alapítványokra is igaz. – Tudomásom szerint, a német szövetségi sajtóhivatal is meghív külföldi újságírókat. Ha ez így van, akkor abból indulok ki, hogy ilyenkor nem képviselhetnek egyetlen politikai irányzatot – tette hozzá. Léteznek olyan alapítványok is, amelyeket részint kormányok finanszírozzák, részint valódi NGO-k, ezek bizonyos meggyőződést tolmácsolnak és újságírókat hívnak meg. – Hirtelen az Atlantik-Brücke nevű szervezet jut eszembe – tette hozzá. A berlini szervezet a német-amerikai kapcsolatok hátterét világítja meg.