Kedd délelőttre már mintegy 2300 személy írta alá a hajléktalanok életvitelszerű vegzálása ellen tiltakozó nyílt levelet: az eredetileg ügyvédeket megcélzó petíciót szombaton indította el Ésik Sándor ügyvéd, és rövid időn belül tömegek csatlakoztak a kezdeményezéshez – közöttük bírók is.
A petíció szerzője az RTL klubnak azt mondta, a bírók olyan állapotot büntetnek, amely nem bűncselekmény – azért van szociális rendszer, azért van közegészségügy, azért vannak hajléktalanokat segítő civil szervezetek, hogy ezek kezeljék a problémás helyzetet.
Az ügyvéd szerint a bíróknak az Alkotmánybírósághoz kellene fordulniuk, amely már 2012-ben kimondta a hajléktalanságról, hogy az nem büntetőjogi kérdés. Mint kezdeményezésében írta,
„a jogalkotó rossz szabályt alkotott. Ez a világon mindenütt előfordul, és normális, demokratikus országokban megvan a módja a korrekciónak. A bíróság lehet bátor és mondhatja maga, hogy a cselekmény márpedig nem veszélyes a társadalomra. Vagy lehet formális és felfüggesztheti az eljárást és az Alkotmánybíróság elé utalhatja az ügyet.
És itt van a mi dilemmánk. Azt látjuk ugyanis, hogy a bíróság nemhogy nem észleli, hogy ártatlan embert ítél el, hanem azt az alapvető, minden ügyben, minden bírót kötelező szabályt sem sikerül megtartania, hogy a vádlottat nem alázzuk meg.”
A csatorna megszólaltatta Kadlót Erzsébet volt büntetőbírót, aki szintén aláírta a petíciót, magyarázatából pedig egyértelműen kiderül, hogy a bíróknak igenis van lehetőségük az eljárás leállítására.
Bár a petíció alapvetően a bírók jóérzésére próbál hatni, ha a kezdeményezés visszahangtalan marad, akár keményebb akciók is jöhetnek: levelében Ésik felveti az ügyvédi bojkott lehetőségét, ami alapvető gátja lenne a hajléktalanperek lefolytatásának. A védőügyvéd kirendelése ugyanis az eljárás kötelező eleme, a részvételt megtagadó védő hiánya a folyamat egészét blokkolhatja.
Az MSZF hét fagyhalálról tud
A Magyar Szociális Fórum kedden jelezte: már hárman fagytak meg az utcán a hajléktalanokat büntető szabálysértési módosítás október 15-i élesítése óta, és összesen hét fagyhalálról tudnak, amióta beálltak a hideg őszi éjszakák.
Az MSZF ugyanakkor nem jelöli információinak forrását – Simó Endre, a szervezet vezetője lapunk kérésére sem akarta elárulni, honnan kapják az adatokat. A KSH 2016 óta nem közöl erről információt,. ha megmondanám, honnan ismerjük a számokat, őket is utolérnénk – magyarázta titkolózását Simó.