Ukrajna;lövöldözés;iskolai lövöldözés;

- Végzős diák rendezett vérfürdőt egy krími iskolában

Egy 18 éves diák rohant végig a kercsi műszaki szakiskolában, lelőtt húsz embert és megsebesített legalább negyvenet, majd magával is végzett.

Húszra nőtt a kercsi iskolai ámokfutás halálos áldozatainak száma. A halottak között 15 diák és öt felnőtt van, a hozzátartozók csütörtök reggelre valamennyiüket azonosították, a sebesültek közül kettőt még ismeretlenként kezelnek. A több mint félszáz sebesült közül tízet intenzív osztályon ápolnak. Őket Moszkvába és más orosz nagyvárosokba szállították át további kezelésre. Csütörtök délelőtt 44-en szorultak további orvosi ellátásra.

A lövöldözés eseményeinek sorrendjéről egyelőre ellentmondásos beszámolók érkeztek. Az elkövető, Vlagyiszlav Roszljakov a kantinban kezdett lövöldözni, majd szobáról szobára haladt, az orosz média által közzétett fényképeken holtteste a könyvtárban feküdt. Az első jelentések szerint minden halálesetet golyó okozott, de egyesek fémszilánkok okozta sebekről is beszámoltak, úgy tűnik, a lövöldöző halálát sem golyó, hanem szilánkok okozták. Az orosz hatóságok közlése szerint a lövöldözés azután kezdődött, hogy a támadó a menzán bombát robbantott. A vizsgálat során nagy mennyiségű lőszert, valamint további robbanó- és több gyújtószerkezeteket találtak a támadó személyes holmijai között.

„A menzán voltam, a robbanás központjában. Sokkot kaptam és az osztálytársaim rángattak el, majd két-három másodperces időközönként lövéseket hallottam. Egy idő után még egy robbanás történt” – mondta Igor Zaharovszkij szemtanú a BBC-nek.

Az incidenst először terrortámadásnak vélték, de később átminősítették többszörös emberöléssé.

Az elkövetőről, aki negyedéves diák volt, ismerősei azt mondták, ellenségesen viselkedett az iskolával szemben, nagyon utált odajárni, és azt terjesztette, elégtételt fog venni tanárain. Azt is elmondták, nagyon magának való volt, keveset kommunikált és a közösségi médiában is felfüggesztette tevékenységét.

A nyomozás eddigi eredményei szerint egy lövészklub tagja volt, vallási szektához, szélsőséges csoporthoz nem tartozott, azonban Kommerszant című lap értesülése szerint vizsgálják, hogy nem állt-e kapcsolatban ukrán szélsőségesekkel. A lőfegyverhez - egy Bekasz típusú, csőtáras vadászpuskához -, amelyet a támadás előtt egy hónappal szerzett be, törvényesen jutott hozzá.

A történtek miatt az orosz parlament alsóháza napirendjére tűzte a lőfegyverhez jutás megszigorítását.

Csütörtöktől három napos gyászt rendeltek el Ukrajnában is (a Krím hivatalosan még Ukrajna része, miután senki nem ismerte el az orosz annexiót). Csütörtöktől a félszigeten minden iskola és óvoda mellé fegyveres őrt állítanak. A helyi kormányzat az életüket vesztett áldozatok hozzátartozóinak egymillió rubel (4,26 millió forint), a sebesülteknek 500 ezer rubel fájdalomdíjat fizet ki, és állja a temetés költségeit is.

Kercs városából indul az a híd, amely összeköti a Krímet OroszországgalBár úgy tűnik, olyan iskolai lövöldözésről van szó, mint amilyen például az USA-ban már sok történt, a politikai okokat sem zárták még ki a nyomozó hatóságok. Oroszország 2014-ben szakította el a Krímet Ukrajnától, ezt a cselekedetét a nyugati hatalmak elítélték, sem Ukrajna sem ők nem fogadták el a félsziget bekebelezését. Az annektálás lassan érlelődő konfliktusok kezdetét jelentette, amelyekben oroszok által támogatott lázadók is részt vettek kelet Ukrajnában, ez máig feszültséget okoz az országok viszonyában. A krími parlament szóvivője, Vlagyimir Konsztatntinov emlékeztetett arra, mennyire leépült a viszony Ukrajna és Oroszország között, és felvetette annak lehetőségét, hogy a merénylet mögött Kijev állhat.  

Összeült a bölcsek tanácsa, vagyis a szaúdi uralkodóház felső vezetése: ők dönthetnek arról, hogy a jelek szerint vallatás közben meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi eltűnés miatt félreállítsák az egyébként is sokak szemét szúró Mohamed bin Szalmánt.