Magyarországon a turizmus az egyik legsikeresebb nemzetgazdasági ágazat, mert az ország az egyik legbiztonságosabb Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Turizmus Summit 2018 konferencián Budapesten. A kormányfő nem először beszélt erről: „Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa” (2018 július); „Budapest a világ egyik legbiztonságosabb városa (2018 április); „Magyarország Európa legbiztonságosabb országainak egyike”(2017 október). Csakhogy itt is érvényesül a kommunikáció egyik vastörvénye: attól, hogy valamit sokszor ismételnek, még nem feltétlenül válik igazzá.
Az összevetést lehetővé tevő Eurostat-adatok közül a legfrissebbek ugyan csak 2016-osak, de ezen a területen nagyságrendi kilengések nincsenek, 2017-esnél frissebb nemzetközi számok pedig eleve nem is léteznek, vagyis a magyar kormányfőnek sem lehet más összehasonlítási alapja, mint lapunknak. A legfontosabb közbiztonsági mutató a gyilkosságok száma, hiszen az emberölésnél semmi nem kérdőjelezi meg jobban a biztonsághoz való alapjogot, ráadásul a nehezebben eltitkolható bűncselekmények közé tartozik, ritkán marad titokban, szemben mondjuk a szexuális bűncselekményekkel. Az EU statisztikai hivatalának adatai szerint a 100 ezer főre jutó szándékos emberölések terén az ötödik legrosszabb mutatóval rendelkezünk Európában, miközben a legtöbb menekültet befogadó Németország és Svédország az európai középmezőnyben helyezkedik el, fajlagosan feleannyi gyilkossággal. Ez azért kiemelendő, mert az Orbán-kormány rendre a migrációval kapcsolja össze a közbiztonság helyzetét, és konkrétan azt állítja, hogy Magyarország azért kiemelkedően biztonságos, mert a kerítéssel feltartóztatjuk a bevándorlókat.
A szexuális támadások kategóriája nehezen összehasonlítható – például azért, mert Svédországban a vonatkozó törvényi definíció sokkal tágabb, mint Magyarországon –, az európai „rangsort” ugyanakkor a mélyen katolikus Írország vezeti, miközben Magyarország nem közölt adatot az Eurostattal. A nemi erőszakok számát tekintve, ahol ugyanezen ok miatt szintén nehéz automatikusan összevetni az adatokat, a középmezőny alsó hányadához tartozunk, ugyanakkor a bejelentett esetek gyakorisága így is négyszer akkora, mint a kormányzati kommunikáció szerint migráció-sújtotta Belgiumban.
Nem érzik kiemelkedően biztonságosnak Magyarországot illetve Budapestet a nálunk megforduló külföldiek sem. A felhasználóktól adatokat gyűjtő és azokat adatbázisba rendező numbeo.com kimutatásai szerint Budapest a bűnözés érzékelt szintje alapján a középmezőnybe sorolható – nagyjából ugyanoda, ahová a görög Thesszaloniki –, a szubjektív biztonságérzet terén pedig Firenzével és Lisszabonnal van egy súlycsoportban (egyik várost sem szokták soha Európa legbiztonságosabbjai között emlegetni).
A The Independent idén májusi összeállítása szerint Németországban 1992 óta nem történt olyan kevés bűncselekmény, mint tavaly. Svédországban 2014 óta nő a bűncselekmények száma, ám nem robbanásszerűen, és az emelkedés már a menekültválság 2015-ös tetőzése előtt megkezdődött.