EU-csúcs;Theresa May;Brexit;Antonio Tajani;

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke

- EU-csúcs - May ugyanazt mondta, de azt legalább nyugodtan

Testbeszédével pozitív üzenetet küldött – az Európai Parlament elnöke ennyi biztatót tudott mondani Theresa May brüsszeli felszólalásáról.

Theresa May brit miniszterelnök nem tett jelentős új javaslatot, nem határozott meg semmilyen lényegi elemet sem a Brexit-tárgyalások érdekében - közölte Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke, az uniós tagországok háromnapos csúcstalálkozójának kezdetén tartott sajtótájékoztatóján szerdán.

Tajani véleménye szerint nincs semmi lényeges új tartalom az ismertetett brit álláspontban, de úgy érzi, a politikai akarat megvan úgy az uniós, mint a brit oldalon a továbblépéshez. Mint elmondta, May beszédét nyugodtabb hangvétel jellemezte, mint a legutóbbi, Salzburgban tartott informális csúcstalálkozó alkalmával - idézi nyilatkozatát az MTI.

„A megállapodást tekintve derűlátó szeretnék lenni, mert May üzenete pozitív volt. Noha a tartalmat tekintve nincs újdonság, a testbeszéd pozitívabb volt, mint korábban”

- mondta Tajani.  Mint hozzátette, a tagországi vezetők jól fogadták Michel Barnier uniós főtárgyaló javaslatát,  az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnését követő, korábban 2020 végéig tervezett átmeneti időszak további egyéves meghosszabbítására.

A brüsszeli csúcson először az uniós tagállamok vezetői tanácskoznak a megszokott keretek között, főként a Brexitről, a belső biztonságról és a migrációról, majd ezután sor kerül a 12. Ázsia-Európa (ASEM) csúcstalálkozóra 51 ország állam- és kormányfőjének részvételével.

A nyitónap az Egyesült Királyság kilépésének kérdéséről szól, mivel az eredeti tervek szerint most kellene megállapodni a kiválás feltételeiről, de ez szakértők szerint valószínűleg nem fog sikerülni. A bennmaradó tagállamok vezetőinek munkavacsorájára meghívták a brit kormányfőt, akivel megvitatták a problémás kérdéseket, ezután huszonhetes körben folytatódik az ülés Michel Barnier uniós főtárgyaló részvételével.

A kelet-ukrajnai konfliktus kirobbanása óta 900 ukrán katona halt erőszakos halált a harcmezőkön kívül. Az okot a csatatéren átéltekben látja a katonai főügyész.