Szaúd-Arábia;Törökország;

- A szaúdi újságíró meggyilkolására utaló nyomokat találhatott a török rendőrség

A konzuli rezidenciát is átnézik a hatóságok.

A török rendőrség Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusának hétfő éjszakai átvizsgálása során az október 2-án rejtélyes körülmények között eltűnt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolására utaló nyomokat talált – jelentette kedden az NTV török hírtelevízió tudósítója biztonsági forrásokra hivatkozva.

Az NTV az MTI összefoglalója szerint korábban arról számolt be, hogy a napokban létrehozott szaúdi-török nyomozócsoport hétfő éjszakai vizsgálata során a főkonzulátus épületében bizonyítékértékű anyagminták is előkerültek, így kedden ismét átvizsgálják a külképviseletet. A televízió egyúttal tudatta, hogy a főkonzulátus után – várhatóan még kedden – a konzuli rezidenciát is átnézik a hatóságok.

Az isztambuli konzulátus

Török külügyminiszter: Ankara nem kapott beismerő nyilatkozatot

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter ugyancsak kedden egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Törökország nem kapott beismerő nyilatkozatot Szaúd-Arábiától Dzsamál Hasogdzsi eltűnésének körülményeivel kapcsolatban.

Ezt azután mondta, hogy a CNN hírtelevízió – meg nem nevezett forrásaira hivatkozva – közölte: Rijád az újságíró meggyilkolásának beismerésére készül, és várhatóan azzal a magyarázattal áll elő, hogy Hasogdzsit kihallgatták Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán, és az újságíró a rosszul sikerült kihallgatás közben, kihallgatóinak szándékai ellenére halt meg.

Cavusoglu beszédében rámutatott: a külképviselet, ahová Hasogdzsi a házasságkötéshez szükséges papírjait ment intézni a külképviseletre, nem helye a vallatásnak, arra ott vannak az illetékes hatóságok.

A török külügyminiszter egyúttal jelezte, hogy az ügyészség kihallgatásra beidézhet egyeseket a szaúdi főkonzulátusról. Ugyanakkor hangsúlyozta: ha bármelyik szaúdi diplomata haza akar térni országába, megteheti, a török hatóságok nem korlátozzák.

Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden az ügyben érintett szaúd-arábiai diplomaták mentességének felfüggesztését követelte.

Videofelvétel egy kockája, ahogyan az újságíró bemegy a konzulátusra
„A nemzetközi jog szerint az államilag végrehajtott emberrablás és a gyilkosság is nagyon súlyos bűntény, és nem lenne szabad a diplomáciai mentességet használni a történtek és a felelősök felderítését célzó nyomozás akadályozására”– írta közleményében a főbiztos.

Cavusoglu kedden azt is leszögezte: Törökország meg akarja tudni, hogy mi történt Hasogdzsival. Fel kell tárni az esetet úgy, hogy „senki fejében ne maradjon kérdőjel” – fogalmazott.

Azt is közölte, hogy a hatóságok átkutatják nemcsak a főkonzulátust, de a főkonzul rezidenciáját, továbbá a külképviselethez tartozó gépkocsikat is.

Hasogdzsinak október 2-án ment be az isztambuli szaúdi konzulátusra, hogy török menyasszonyával tervezett házasságához megkérje a szükséges hivatalos iratokat. Azóta nyoma veszett, senki sem látta távozni az épületből. A török kormányzat – titkosszolgálati értesülésekre hivatkozva – azt sejttette az elmúlt napokban, hogy az újságírót szaúdi ügynökök, akik kifejezetten erre a napra érkeztek Isztambulba, az épületben megkínozták, meggyilkolták és feldarabolták. Rijád tagadja a vádat. Az Egyesült Államok érintettségét az ügyben növeli, hogy Khashoggi a Washington Postnak is rendszeresen írt cikkeket. 

Rijádba utazott az amerikai külügyminiszterMike Pompeo amerikai külügyminiszter és Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg egyetért az alapos és átlátható vizsgálat fontosságában a Hasogdzsi-ügyben – írta az MTI összefoglalója szerint kedd délelőtti közleményében az amerikai külügyminisztérium. A Heather Nauert külügyi szóvivő által aláírt közlemény leszögezte: a külügyminiszter tudatta a koronaherceggel, hogy az amerikai elnök aggódik Dzsamál Hasogdzsi eltűnése miatt és azt szeretné, hogy kiderüljön, mi történt. A külügyminisztérium kedden reggel már kiadott két rövid közleményt. Az egyikben Mike Pompeo és a szaúdi-arábiai külügyminiszter, Ádel al-Dzsubeir tárgyalásait részletezte, a másikban a későbbiben pedig az amerikai külügyminiszter és Szaúd-Arábia uralkodója, Szalmán bin Abdul-Aziz Al Szaúd király megbeszéléséről tájékoztatott. A külügy második közleménye szerint az amerikai diplomácia irányítója megköszönte Szalmán királynak Szaúd-Arábia erős partneri viszonyát az Egyesült Államokkal, valamint a Hasogdzsi-ügyben az alapos, átlátható és időben elvégzett vizsgálat melletti elkötelezettségét. Ezen kívül az uralkodó és az amerikai külügyminiszter egy sor regionális és kétoldalú kérdést is megvitatott. Mike Pompeo hétfőn érkezett Rijádba, Szaúd-Arábia fővárosába, miután Donald Trump amerikai elnök hétfőn reggel mintegy húszperces telefonbeszélgetést folytatott a Hasogdzsi-ügyről Szalmán királlyal.

Szeptemberben nagyjából 12 900-an érkeztek a négy fő migrációs útvonalon keresztül az EU-ba.