Óriási roham indult a bankokba a parlament elé került törvénymódosító javaslat után, ami teljesen megszünteti a lakástakarék-pénztárak állami támogatását, és amit kivételes eljárásban tárgyal az Országgyűlés, így akár már szerdán életbe léphet – írja az Index.
Kollégánk hétfőn kora délután még nem tapasztalt tömeget az Erste Bankban, de az ügyintéző – aki tőle értesült a módosító javaslatról – azt mondta, a központ elérhetetlen a túlterheltség miatt.
A portál szerint viszont az OTP-fiókokban az ügymenetet már hétfőn lassította, esetenként teljesen blokkolta a szokatlanul nagy érdeklődés. Az eleve kevéssé frekventált Hegyvidék Központban található fiókban hétfőn fél 3 körül még gördülékenyen ment minden, ám az ügyintéző már akkor azt mondta, hogy a szerződésmódosítás funkció a túlterheltség miatt nem működik. A fiók a hivatalos hat órás zárás helyett az ltp miatt végül este 9 körül zárt be.
A Flórián téri fiókban egy órával később már 40 fős tömeg gyűlt össze lakástakarék-pénztár nyitására várva. Valószínűleg közülük nem került mindenki sorra zárásig, főleg, mert a lakástakarék-pénztár nyitásával foglalkozó informatikai rendszer alaposan belassult, az ügyintézési idő pedig jelentősen megnövekedett a normálishoz képest. A Fundamentát is megrohamozták, kisebb tömeg érkezett a központi irodához, hogy ltp-s szerződést kössön.
Az Index azt írja, kedd reggel a Rákóczi téri OTP-nél, a fiók nyitásakor tízen álltak, mindenki lakástakarék-pénztárt akar nyitni. Olvasójuk beszámolója szerint a Fundamentánál is sokan voltak, de a sor gyorsan leapadt, az ügyintézők profin kezelték a helyzetet, előre kiosztották a kitöltendő papírokat. Az egyik ügyintéző azt mondta, hatig biztos dolgoznak, de valószínűleg tovább is, ezért akár a hivatalos nyiltvatartási idő után is érdemes lehet még odamenni.
Már kedden elfogadhatják
Mi is beszámoltunk arról, hogy felmenő rendszerben szüntetné meg a lakástakarékpénztári megtakarítások állami támogatását Bánki Erik, a gazdasági bizottság elnöke. A fideszes politikus hétfőn nyújtotta be ezzel kapcsolatos egyéni képviselői indítványát, amelyet azzal indokolt: a lakástakarékpénztári konstrukció nem szolgálta elég eredményesen az otthonteremtést, az azt működtető és forgalmazó pénzintézetek viszont 2010 óta 60 milliárd forint extraprofitra tettek szert.
A gazdasági bizottság azonnal tárgysorozatba vette a törvényjavaslatot, amelyet a parlament kivételes sürgősséggel már kedden elfogadhat, de visszamenőleg nem lenne hatályos. Vagyis aki már rendelkezik ilyen megtakarítással, az továbbra is megkapná a 30 százalékos, évente maximum 72 ezer forintos állami támogatást. Aki viszont az új szabályozás hatálybalépése után kötne vagy hosszabbítana meg lakáskassza-szerződést, az már nem számíthat az állami apanázsra. Mivel a konstrukciót kínáló 3 pénzintézet – a Fundamenta Lakáskassza, és az OTP és Erste lakástakarék pénztárak - jelenleg mínuszba forduló kamatot ad a lakáskasszás megtakarításokra, az állami támogatás nélkül nem lenne értelme a továbbiakban ilyen szerződéseket kötni. A hír hatására órák alatt többszörösére nőtt az érdeklődés a lakástakarékok iránt.