javaslat;lakástakarék;Bánki Erik;

Illusztráció

- Megszüntetné a kormány a lakástakarékok állami támogatását

Szerintük „nem szolgálja eredményesen az otthonteremtési célokat”. A törvény visszamenőlegesen nem lesz érvényes.

Megszüntetné a kormány a lakástakarékpénztári konstrukciók állami támogatását – írja az Index a módosító javaslat alapján, amit a fideszes Bánki Erik nyújtott be a Parlamentnek. A törvényjavaslat indoklása szerint a 20 éve működő lakástakarék-konstrukció állami támogatása „nem szolgálja eredményesen az otthonteremtési célokat, miközben a szolgáltatók az állami támogatás egy részén is extraprofitot realizálnak”.

A szöveg szerint idén több mint 70 milliárd forintra rúghat már összesen a lakástakarékokra adott állami támogatás mértéke, miközben 2010 óta a négy lakástakarékpénztári szolgáltató közel „60 milliárd forint extraprofitot realizált”.

Az általános indoklásban az is szerepel, hogy „a lakástakarék-program mára egy, az állam és az adófizetők számára költséges, de nem hatékony konstrukcióvá vált. Miközben az összes öngondoskodási megtakarításnak csak az egyharmadát teszi ki a lakástakarékban tartott összeg, addig az összes ilyen jellegű állami támogatás háromnegyede kerül évente a lakástakarék-pénztárakhoz”. További probléma a programmal a kormány szerint, hogy a megtakarításokból jellemzően nem épültek új lakások, márpedig ez a kormány fő célja az utóbbi időben. Az indoklás szerint a csok jobban szolgálja a kormány céljait ezen a területen, vélhetően azt szeretnék, ha a jövőben mindenki valamilyen csok-konstrukcióban gondolkodna, aki lakástámogatást kér.

A törvény visszamenőlegesen nem lesz érvényes, tehát a már megkötött szerződésekre kifizetik az állami támogatást, de a hatályba lépéstől számítva viszont nem igazán lesz értelme lakástakarékot kötni. A módosító várhatóan gyorsan át fog menni, mert már tárgysorozatba vette az Országgyűlés gazdasági bizottsága, a megszavazást követő napon pedig hatályba is lép – teszi hozzá a portál.

A Korrupciókutató Központ kutatása szerint sokkal kevésbé jellemző a verseny az állami pénzek elnyeréséért.