airbus;Honvédelmi Minisztérium;

- Nem árulják el, Orbánon kívül ki használja a „nem kormánygépet”

Csak annyit közöltek, hogy az adatok nem nyilvánosak, mivel azok a Magyar Honvédség működésére vonatkoznak.

Első próbálkozásra mellébeszélt, másodikra pedig megtagadta a válaszadást a Honvédelmi Minisztérium (HM) a hvg.hu adatigénylésére, amelyben azt próbálták megtudni, hogy megérkezésük óta hányszor és milyen célokra használta a magyar honvédség azt a két Airbus A 319-es, illetve Dassault Falcon 7X repülőgépet, amelyek beszerzéséről még decemberben adtak hírt, majd februárban, illetve augusztusban érkeztek meg.

A HM az AirBerlintől vett Airbusok megérkezése folyamatosan azt állította, hogy azokat kifejezetten csapatszállításra, polgári személyek evakuálására, illetve sebesültszállításra szerezték be. Az Airbusok lépcsőjén ennek ellenére hivatalos kormányzati protokollfotókon a miniszterelnök tűnt fel. A másik – papíron szintén a honvédségnek beszerzett – Airbus pedig nemrég Áder János köztársasági elnököt szállította volna Bukarestbe. Az augusztusban érkezett Dassault Falcon 7X-ről – ami sokkal inkább egy business jet, mint futárgép, aminek megpróbálták beállítani – szintén azt állította a HM, hogy „katonai repülőgép lesz, katonák fogják üzemeltetni."

A hvg.hu szeptember elején kérdezte meg a HM sajtóosztályától, hogy megérkezésük óta hányszor és milyen célokra használta a Magyar Honvédség a két Airbus 319-est, illetve a Dassault Falcon 7X -et. Mint írják, a HM három nappal későbbi válaszában csak mellébeszélt, így konkrét, a felhasználókat és az úticélt is tartalmazó kimutatást kértek immár közérdekű adatigénylésben. Erre stratégiát váltottak és a hivatalos válaszadási határidő lejártának napján közölték, hogy

„a repülőgépeknek a Magyar Honvédség érdekében végzett szállítási, repülési adatai a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 38. § (7) bekezdése alapján nem nyilvánosak, mivel azok a Magyar Honvédség működésére vonatkoznak.”

Korábban egyébként Demeter Márta indított pert, miután a Honvédelmi Minisztérium közérdekű adatigénylésre se árulta el, mennyiért vette a két Airbus A319-est. Facebook-oldalán a HM-től kapott választ is közzétette, melyben azt írták,

az általa kért információk minősített adatok.

A polgári repülésben teljesen értelmetlenül hangzó indokokkal próbálta megmagyarázni a Honvédelmi Minisztérium (HM) azt, hogy miközben augusztus végén ukrán bérrepülővel kellett hazahozni az iraki kontingensnél szolgáló katonákat, addig a honvédségi célra vásárolt Airbus-szal a kormányfőt szállították – erről itt írtunk bővebben.

Nyilvánvalóan próbálja gáncsolni a mindennapok problémáival foglalkozó ellenzéki javaslatokat a kormány az MSZP-s Korózs Lajos szerint.