Az európai országok közül Magyarország 5 éve a legbiztonságosabb bankkártyás rendszerrel rendelkezett, ma azonban már csak az ötödik helyen szerepelünk, írja a portfolio.hu. Ugyanis a kártyás tranzakciók értékére jutó csalások aránya ijesztő ütemben, durván 70 százalékkal emelkedett. Azért halálra rémülni nem kell, mert nagyon alacsony bázisról indulunk, és még így is nagyon jó pozícióban vagyunk - derül ki az EKB friss kártyabiztonsági tanulmányából.
Az egységes euróövezetben (SEPA) kibocsátott bankkártyákkal csalók összesen 1,8 milliárd eurót (mintegy 500 milliárd forint) emeltek el, 2016-ban. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciók 41 ezreléke volt problémás. A csalások 73 százalékához magát a kártyát nem használták fel, csak az adatait. A csaló tranzakciók 19 százaléka (szintén érték szerint) POS-terminálos vásárlás volt, míg 8 százalékuk ATM-en keresztül zajlott.
Magyarországon a kártyás csalások 74 százaléka a plasztik jelenléte nélkül bonyolítják, 22 százalék volt a POS-terminálos visszaélések aránya, 4 százalék az ATM-eké. Érdekesség, hogy egyetlen olyan ország volt - Portugália.
Nem véletlen egyébként, hogy Magyarországon még mindig ilyen alacsony a kártyás csalások aránya, ugyanis a kisebb kártyás forgalmú országok eleve kevésbé nyereséges és csábító célpontok a csalók számára, ugyanakkor azért nőhetett a csalások aránya, mert a forgalom is gyors ütemben bővül az utóbbi években, így egyre vonzóbb lesz magyar kártyákkal visszaélni.