A parlamenti felsőházban a szenátorok mandátuma hatéves, kétévente megújul a testület egyharmada, azaz 27 mandátum. A 81 tagú testületben ezentúl a kormánykoalíciós ANO mozgalomnak és a Cseh Szociáldemokrata Pártnak (CSSD) együttesen csak 20 szenátora lesz, hét az ANO, 13 a CSSD színeiben. Idén mindkét párt csak egy szenátori mandátumot szerzett, de több bársonyszéket elveszített. Az ellenzéki többség alapvetően azt jelenti, hogy
Az idei voksolás győztese az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS), amely 10 mandátumot szerzett, s ezzel a szenátori klubjának a jövőben 16 tagja lesz, hattal több, mint eddig. "Ez a választás is bebizonyította, hogy az ODS egyre inkább komoly alternatívát jelent az ANO ellenében" - szögezte le Petr Fiala pártelnök.
Legerősebb frakciója ezentúl a szintén ellenzéki Polgármesterek és Függetlenek (STAN) pártnak, illetve szövetségeseiknek lesz 17 taggal. A frakció tagsága héttel emelkedett. Várható, hogy a felsőházi elnök személyére a STAN tesz majd javaslatot.
A két kormánykoalíciós párt, az ANO és a CSSD számára az idei részleges szenátusi választás súlyos vereséget jelentett. Az ANO és a CSSD csak egy-egy szenátori helyet szereztek, ami a CSSD esetében 12 mandátum, az ANO esetében pedig 3 mandátum elvesztését jelenti. Az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) szintén csak egy szenátori helyet szerzett, de négyet elveszített. Frakciója szövetségeseivel együtt azonban 16 tagú lesz.
Pavel Belobrádek, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) elnöke bejelentette, hogy a párt közelgő tisztújító kongresszusán már nem jelölteti magát az elnöki tisztségbe. Belobrádek, aki alsóházi képviselő, azt mondta: döntése nincs összefüggésben azzal, hogy a szenátusi választáson nem sikerült mandátumot szereznie.
A szenátusban minden részleges választás után újraválasztják a testület elnökét és az összes bizottságot. A testület elnökét mindig a legerősebb szenátusi frakció jelöli. Miután a CSSD elvesztette a legerősebb frakció pozícióját, várhatóan távozik a szenátus éléről Milan Stech szociáldemokrata szenátor.
A kormánykoalíciót a parlamentben kívülről támogató Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) a felsőház 1996-os megalakulása óta először egyetlen szenátora sem lesz.
A szenátori frakciók megalakulására hivatalosan egy hónap áll a rendelkezésre. A választói részvétel 16,5 százalékos volt, ami az eddigi második legalacsonyabb a felsőházi választások történetében.