Ha eddig nem jelentett a rendőröknek idegtépő napi pluszmunkát a hajléktalanok vegzálása, most már biztosan azt fog: október 15-étől nem csak a fedél nélkülieket, de azok holmijait is el kell tüntetni az utcáról – az ingóságok elszállítása előtt a járőrök viszont jegyzőkönyvet, kép és hangfelvételt is készítenek majd a lefoglalt tárgyakról, hogy az utcán élő „elkövető”, ha igényli, később visszakaphassa azokat.
Mindez a pénteki Magyar Közlönyben olvasható, ami több kormányrendelettel is pontosítja-árnyalja a hajléktalanság tilalmát.
Orbán Viktor hagyta jóvá például a rendeletet, hogy a lefoglalt, de tárolhatatlan (romló, bomló) holmikat megsemmisítsék, ami viszont megmarad, az vagy a helyi önkormányzat, vagy a rendőrség raktározza el. Kérdés, hogy a járőrök hány pokrócot, sapkát, könyvet fognak valóban lajstromba venni, vagy– az ügyet gyorsan lezárva – mit küldenek majd „tárolhatatlan” megjegyzéssel az égetőbe.
Kásler Miklós humán miniszter kormányrendelete a nappali és éjszakai melegedők, hajléktalanszállók nyitvatartását hosszabbítja meg (8-18 és 18-8 óráig) gyakorlatilag nonstop elérhetőséget biztosítva.
Kásler arról is rendelkezett, hogy
A komfort adott lesz: a 25 személyre jut majd egy fürdőszoba és egy vécé, legalábbis a rendelet szerint.
Beszédes az is, hogy „személyes gondoskodást nyújtó” szociális intézményekről szóló törvény eredetileg más számokkal dolgozott: az átmeneti szálláshelyeken legfeljebb 15, az éjjeli menedékeken maximum 20 rászoruló alhatott egy szobában, és csak idősszakos bővítés esetén engedte meg a 25 fős teltházat. A Kásler-féle módosítás viszont csak a legnagyobb férőszámot hagyta meg - így lehet még plusz tíz főt bezsúfolni ugyanabba a terembe, a humánum és a szociális érzékenység jegyében.
A kormány idén egy 300 milliós tartalékkeretet kínál a hajléktalanellátás feladataira – erről büszkén számolt be Fülöp Attila, az Emmi szociális ügyekért felelős államtitkára is, aki szerint a kormányzati szigorítás éppen a fedél nélküliek méltóságát szolgálja.
A közlönyből viszont az is egyértelműen kiderül, hogy a pluszforrásnak már megvan a helye: 225, 2 milliót jó eséllyel a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kap majd, hogy fővárosi és vidéki önkormányzatok támogatásával felfejlessze „első befogadóhely” programját.