A Párbeszéd népszavazást kezdeményez a felsőoktatási intézmények tandíjmentességének megőrzése érdekében.
Erőss Gábor, az ellenzéki párt elnökségi tagja, oktatási szakpolitikusa pénteken, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) budapesti épülete előtt tartott sajtótájékoztatón az MTI összefoglalója szerint elmondta: a Fidesz tíz éve feltett kérdését nyújtják most be újra, hogy kiderüljön, a kormánypárt továbbra is beengedi-e a fiatalokat a főiskolákra és egyetemekre, vagy elzárja előlük a továbbtanulás lehetőségét.
Erőss Gábor szerint a Fidesz először a Budapesti Corvinus Egyetemet, majd valamennyi intézményt privatizálni kívánja, amivel az eddig is nagyon igazságtalan felsőoktatási rendszerben tovább szűkítené a hozzáférést a továbbtanuláshoz. A Fidesz ezzel a lépéssel látszólag visszaadná az egyetemek autonómiáját, valójában azonban „kiprivatizálná a közvagyont” és „fideszes hűbérurak kezébe” tenné az intézményeket – fogalmazott.
Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője ugyanitt elmondta, hogy az alapjövedelemre vonatkozó javaslatuk egyik legnagyobb nyertesei éppen a felsőoktatási hallgatók lennének, akik öt év alatt 3,6 millió forintos támogatást kapnának tanulmányaik elvégzéséhez.
Pavlik Lívia, az egyetem kancellárja egy múlt heti dolgozói értekezleten közölte a Corvinus vezetésének terveit, melyek szerint 2030-ra szeretnék elérni, hogy a fizetős hallgatók aránya érje el a 60 százalékot, és azok legyenek kevesebben, akik ingyenesen tanulnak. Szakértők szerint ez a tandíjak emelkedésével, a hallgatói létszám csökkenésével járhat, különösen annak fényében, hogy a kormány nem állna meg a Corvinusnál: a napokban Palkovics László ismertette a további terveket, melyek szerint a „Corvinus-modellt” az egész felsőoktatásra kiterjesztenék.