pedagógusok;közoktatás;Klebersberg Központ;

Képünk illusztráció

- Alapítványi iskolákba menekülnek a tanárok

Mennek, akik megtehetik, mert az állami iskolákban az adminisztráció körül forog minden a gyerekek helyett. De még így sem sikerül mindig pontosan bért utalni.

Ami most az állami iskolákban történik, nemcsak a tanári munkáról való elképzeléseimmel, de az elveimmel is ellenkezik - nyilatkozta a Népszavának egy budapesti általános iskola pedagógusa, aki egyre biztosabb abban, hogy követni fogja kollégái példáját, és egy alapítványi iskolában keres állást. – Nem szeretnék KLIK-es iskolában tovább tanítani. A valóság teljesen más, mint amit a kormánypropagandában hallhatunk - mondta. A Klebelsberg Központ (KK, korábbi és ismertebb nevén: KLIK) által fenntartott belvárosi intézményben – amit a lapunknak nyilatkozó pedagógusok kérésére nem nevezünk meg – a nyár folyamán hat tanár mondott fel, mindannyian alapítványi, alternatív iskolákban kerestek másik állást. – Megértem őket. Itt minden csak a pénz meg az adminisztráció körül forog, a gyerekekről szó sem esik. Mindent le kell papírozni, és spórolni kell, ahol csak lehet. A „tanóra védelmében” nem látják szívesen, ha év közben kirándulni visszük a gyerekeket, mert akkor a helyettesítésekkel bajlódni kell. Túlórapénzt, helyettesítési pénzt nem fizetnek. Az év végi erdei iskolát is megszüntették, pénzügyi okokból.

Legutóbb pedig az borzolta a tantestület idegeit, hogy szeptemberi bérüknek csupán egy részét kapták meg: egy másik pedagógus arról számolt be a Népszavának, hogy a 40 fős tantestületből 36-an 30-40 ezer forinttal kaptak kevesebbet október elején, a különböző bérpótlékokat (például osztályfőnöki, munkaközösség vezetői pótlék) nem utalták. Amikor érdeklődtek a tankerületnél, azt a választ kapták, hogy a bérekkel foglalkozó kollégának sok dolga van, legyenek türelemmel. – Türelmes vagyok, de ez a 40 ezer forint nekem a havi rezsiköltségemet jelenti – mondta a pedagógus. 

A fenntartó KK az iskolát hibáztatja: szerintük a pótlékok hiányos megállapítására és utalására az intézmény téves adatszolgáltatása miatt került sor. Azóta korrigáltak, a tankerület pedig soron kívüli kifizetésről rendelkezett. A megtiltott év közbeni kirándulásokkal és a megszüntetett erdei iskolával kapcsolatban annyit közöltek: „a tanórán kívüli programok kiemelkedő pedagógiai jelentőséggel bíró események, melyeket a fenntartó a lehetőségeihez mérten támogat. A Tankerületi Központ a tanév kezdete előtt – a tervezés időszakában – tájékoztatta az intézményeket a tanulmányi kirándulások és erdei iskola szervezési és megvalósítási feltételeiről.”

Első alkalommal nem Székely László vizsgálta meg a beteget, derül ki a Facebookon közzétett interjúból. Szeptember 3-ra ki volt írva a műtét, de az implantátum nem készült el, aztán pedig a sebészt rúgták ki az intézetből.