Nemcsak a közös NATO-tagság miatt fontos Erdogan elnök látogatása, hanem azért is, mert a magyar külpolitikának három fővárosra kell figyelnie, Sztambulra (ezt ma Orbán szerint Ankarának hívják), Moszkvára és Berlinre, bókolt a közös sajtótájékoztatón Orbán Viktor a török államfőnek. Így a miniszterelnök szerint kívánatos, hogy Ankarával kiegyensúlyozott legyen a viszony – ami a tiszteleten alapul, sőt a magyarok többet és mélyebben éreznek, hiszen Törökország stabilitása garantálja hazánk biztonságát (értsd: ez a fal, ami megtartja a migrációs áradatot). Aztán Orbán hirtelen meglepőt mondott, befogadó országként magasztalta Erdogan földjét, míg itthon folyton arról beszél: befogadó országgá válni baj és szégyen.
Törökország nehezebb területen terül el, mint Magyarország – mondta Orbán. A kijelentés megfejtése az, hogy nagyobb a terrorfenyegetettség. Ebben Magyarország nem is tud segíteni, de hadi ügyekben együttműködne, persze leginkább vásárlóként. A magyar honvédségre ugyanis, állapította meg Orbán, gyalázatosan keveset költöttek, de most vége a spórolásnak, úgyhogy hazánk arra kéri Törökországot, segítsen sereg kigyúrásában, úgyhogy startol egy magyar-török katonai együttműködés.
De a civil szférában is összekapaszkodnak. Az Eximbank nyitott egy 420 millió dolláros hitelkeretet, ez finanszírozhatja a törökországi terjeszkedést, például energetikai, vízügyi vállalkozásokban.
Erdogan megerősítette, hogy arról beszéltek, amit Orbán említett, majd megköszönte a személye felé áradó szeretet – ami nem egyedülálló. Hiszen a 16 században Magyarországra vándorló dervis türbéje (Gül babáé), a mai napig áll, és ahol magasodik azt még mindig Rózsadombnak hívják a magyarok. (Ráadásul Erdogan szerint nem csak a múlt köt össze, a 2016-os puccszerűség után Magyarország elsőként nyilvánította ki az uniós államok közül együttérzését és szolidaritását.)
De a magyarokat és a törököket nem csak a kultúra köti össze, hanem gazdasági kapcsolatok sokasága is. Ezek egyik megvalósulási formája, hogy a török légitársaság Magyarországról egy átszállás nélküli mumbay-i járatot indít. Általánosságban pedig a török államfő azt szeretné, ha a két ország közötti kereskedelem összértéke mintegy 5 milliárd dollárra (mintegy 1350 milliárd forint) rúgna.