;

Bioritmus;ekcéma;

Illusztráció

- Mi segít az ekcémás bőrön?

Az ekcéma, bár gyógyíthatatlan, megfelelő kezeléssel jól kezelhető, tünetmentessé tehető. A Nemzeti Ekcéma Társaság októberben ismeretterjesztő kampánnyal igyekszik felhívni a figyelmet a betegségre és eloszlatni a betegséggel kapcsolatos tévhiteket.

Mi okozza a tüneteket?

Az ekcémás bőr szerkezete más, mint a normál bőré: kiszárad, megváltozik a védekező képessége. Ez a bőrszerkezet amellett, hogy krónikus gyulladást eredményez, fokozza a bőrfertőzésekre való hajlamot is. Az atópiás dermatitis, vagy más néven atópiás ekcéma a gyermekek 20, a felnőttek 1-3 százalékát érinti világszerte – mondta dr. Garaczi Edina bőrgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Ekcéma és allergia kéz a kézben jár?

Az ekcémás betegek viszonylag nagy részénél specifikus allergia mutatható ki például a háziporatkával, a penészgombával, az állati hámszövetekkel vagy a fa-, fűfélék, gyomok pollenjeivel szemben. Ilyen esetekben tavasszal-nyáron a pollen jelenléte súlyosbíthatja az atópiás ekcémát, főleg a ruházattal nem fedett bőrterületeken (arc, szemhéjak, nyak, alkar vagy lábszár). 

Nem gyógyítható

Az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcémás tünetek általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, amelyeket a panaszok jelentkezésekor kúraszerűen kell használni. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is használhatók, amelyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia fontos része még a bőrszárazság megszüntetése.  

Hidratálás

Az egyik fő tünet a száraz bőr, ezért a megfelelő hidratálás a kezelés elengedhetetlen lépése. Ebben nagy szerepe van a tisztálkodásnak, lehetőleg rövid, ötperces tusolást válasszunk és nem irritáló mosakodó krémeket vagy syndet oldatokat alkalmazzunk. Javasolt a zsírozó testápolók, kenőcsök használata is. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk. 

Illusztráció

Nem fertőz

A gyermekkori ekcéma veleszületett allergiás hajlam miatt kifejlődő visszatérő, idült lefolyású, de nem fertőző betegség. Gyakran a későbbi allergia előfutáraként jelentkezik. Ilyenkor, allergiára hajlamos csecsemőknél kétéves kor alatt ekcémás bőrtünetek jelentkezhetnek, amelyek táplálék allergiával is társulhatnak. Ezt követően, két és három éves kor között gyakori a savós középfül-gyulladás és végül óvodás-kisiskolás korban megjelennek a jellegzetes allergiás tünetek: köhögés, szemviszketés és orrfolyás - mondta dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa.

Felnőttek is lehetnek ekcémásak

Csecsemő- és kisgyermekkorban ugyan gyakoribb a betegség megjelenése, de felnőttkorban is kialakulhat. Ekkor, a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tünetek, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr vagy allergiás tünet, szénanátha a családban. Ennél azonban gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés okozza.

Alternatív gyógymódok, kiegészítő diéták?

Atópiás ekcémában csak olyankor javasolt a specifikus diéta, ha az ételallergia megfelelő allergiavizsgálatokkal és ételprovokációval igazolt. Klinikai vizsgálatok alapján nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy tej- vagy tojásmentes diéta alkalmazása általánosságban előnyös lehet minden ekcémás beteg számára, ezért kivizsgálás nélkül nem javasolt az ilyen étrend.

Szénanáthás betegek esetén az allergén pollenhez kapcsolható élelmiszer-keresztallergia fokozhatja az ekcémát: például nyírfapollen allergiás betegnél az alma fogyasztása, vagy parlagfűallergiás betegnél a dinnye vagy a paradicsom fogyasztása ronthatja a bőrtüneteket. Ezekben az esetekben az adott zöldségek, gyümölcsök kerülése javasolt.

Egyre nagyobb az érdeklődés az ekcémák kezelésében az úgynevezett alternatív gyógyászat és speciális étrendek iránt. Ilyen például a többszörösen telítetlen zsírsavakkal (omega 3 zsírsavak) történő kiegészítő kezelés, ahol a leggyakrabban hal-, olíva- vagy magolajokat alkalmaznak. Összehasonlító klinikai vizsgálatokban a bőrtünetek javulását írták ugyan le, de egyetlen vizsgálat sem mutatott szignifikáns különbséget az így kezelt betegek és a kontrollcsoport között – hangsúlyozta a Budai Allergiaközpont orvosa.

A homeopátia vagy a fitoterápia (gyógynövények alkalmazása) esetén sem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték, amely alátámasztaná az alkalmazásukat. A szakmai ajánlások arra is felhívják a figyelmet, hogy az alternatív gyógymódok nem mentesek a mellékhatásoktól: a szükségtelen diétás megszorítások alultápláltsághoz vezethetnek. A növényi vagy állati eredetű szerves anyagokat tartalmazó kezelések pedig toxikus vagy allergiás reakciókat válthatnak ki.

Október az ekcéma tudatosság hónapja

A Nemzeti Ekcéma Társaság októberben ismeretterjesztő kampánnyal igyekszik felhívni a figyelmet a betegségre és eloszlatni az ekcémával kapcsolatos tévhiteket.

Az ősz a túrák ideje, azoké, amelyeket a harminc egynéhány fokban csak lógó nyelvvel teljesíthetnénk. Kapaszkodjunk most föl a balatoni kilátókhoz, amelyekből elképesztő látvány nyílik a tóra, néhol a fél Dunántúlra is.